Name : IDH3A Antibody, FITC Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN9967248096
| Long name | FITC Conjugated, IDH3A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Anti-FITC Antibody |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | IDH3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against IDH3A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 310-360/366 |
| Subcellular location | Mitochondrion |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human IDH3A |
| Gene ID number | 3419 |
| Swiss Prot | P50213 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Each isozyme is a heterotetramer that is composed of two alpha subunits, Five isocitrate dehydrogenases have been reported: three NAD(+)-dependent isocitrate dehydrogenases, IDH3A is the alpha subunit of one isozyme of NAD(+)-dependent isocitrate dehydrogenase, NAD(+)-dependent isocitrate dehydrogenases catalyze the allosterically regulated rate-limiting step of the tricarboxylic acid cycle, These enzymes belong to two distinct subclasses, and one gamma subunit, and two NADP(+)-dependent isocitrate dehydrogenases, one beta subunit, one of which is mitochondrial and the other predominantly cytosolic, one of which utilizes NAD(+) as the electron acceptor and the other NADP(+), which localize to the mitochondrial matrix, Isocitrate dehydrogenases catalyze the oxidative decarboxylation of isocitrate to 2-oxoglutarate |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 494nm/518nm |
| Properties | Bioss Primary Conjugated Antibodies FITC is highly sensitive to pH extremes, FITC has a green emission that's usually collected at 530 nanometers, FITC has a high quantum yield (efficiency of energy transfer from absorption to emission fluorescence) and approximately half of the absorbed photons are emitted as fluorescent light, For fluorescent microscopy applications, This Bioss Primary Conjugated Antibodies Fluorescein isothiocyanate (FITC) antibody is currently after some BD antibodies the most commonly used fluorescent dye for FACS, When excited at 488 nanometers, its photo bleaching effects are not observed due to a very brief interaction at the laser intercept, the 1 FITC is seldom used as it photo bleaches rather quickly though in flow cytometry applications, the FL1 detector of a FACSCalibur or FACScan, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | IDH3A Conjugated |
| Short name | FITC Conjugated, IDH3A Antibody |
| Technique | Fluorescein, antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | FITC |
| Alternative name | fluorecein coupled, IDH3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 5384 |
| Gene | IDH3A |
| Long gene name | isocitrate dehydrogenase 3 (NAD(+)) alpha |
| Synonyms gene name | isocitrate dehydrogenase 3 (NAD+) alpha |
| Synonyms name | H-IDH alpha isocitric dehydrogenase isocitrate dehydrogenase [NAD] subunit alpha, mitochondrial NAD+-specific ICDH NAD(H)-specific isocitrate dehydrogenase alpha subunit isocitrate dehydrogenase (NAD+) alpha chain |
| Locus | 15q25, 1 |
| Discovery year | 1995-11-02 |
| Entrez gene record | 3419 |
| Pubmed identfication | 8833160 |
| RefSeq identity | NM_005530 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000143732 |