Name : IL-17 Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN9376367852
| Long name | IL-17 Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | IL-17 PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | IL-17 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against IL-17 |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 110-150/150 |
| Subcellular location | Secreted |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from rat IL-17 |
| Gene ID number | 3605 |
| Swiss Prot | Q16552 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, FCM |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), FCM(1:20-100) |
| Cross reactivity | Rat, Mouse |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Enhances the surface expression of ICAM1/intracellular adhesion molecule 1 in fibroblasts, Induces stromal cells to produce proinflammatory and hematopoietic cytokines |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | CTLA-8, CTLA8, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, IL-17, IL-17A, IL17A, Interleukin-17A, IL17 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | IL-17 |
| Short name | IL-17 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | Interleukin-17 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 5981 |
| Gene | IL17A |
| Long gene name | interleukin 17A |
| Synonyms gene | CTLA8 IL17 |
| Synonyms gene name | interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8) |
| Synonyms | IL-17A IL-17 |
| Synonyms name | cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8 |
| Locus | 6p12, 2 |
| Discovery year | 1993-10-25 |
| GenBank acession | U32659 |
| Entrez gene record | 3605 |
| Pubmed identfication | 8390535 |
| RefSeq identity | NM_002190 |
| Classification | Interleukins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000014840 |