Name : ITM2A Antibody, ALEXA FLUOR 647
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN2580936594
| Long name | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, ITM2A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-ITM2A PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | ITM2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against ITM2A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 73-123/263 |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human ITM2A |
| Gene ID Number | 9452 |
| Swiss Prot | O43736 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Human ITM2A shares 91% homology with mouse ITM2A, ITM2A expression is high in osteogenic and lymphoid tissues, ITM2B and ITM2C, Mutations in the ITM2B gene can lead to familial British dementia (fbd), The ITM2A 263-amino acid protein contains an N-terminal cytosolic domain, an autosomal dominant disorder characterized by cataracts, an uncleaved signal anchor sequence, and a tyrosine-rich C-terminal domain, and autosomal dominant disease characterized by progressive dementia, and cerebellar ataxia, and dementia, deafness, or familial Danish dementia (fdd), progressive ataxia, spasticity, while both ITM2B and ITM2C are expressed in brain, The type II integral membrane (ITM2) protein family consists of three members ITM2A (also designated E25) |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 650nm/665nm |
| Synonyms | BRICD2A E25A |
| Properties | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the ITM2A Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target | ITM2A |
| Short name | ITM2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 647, ITM2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 6173 |
| Gene | ITM2A |
| Long gene name | integral membrane protein 2A |
| Synonyms name | BRICHOS domain containing 2A |
| Locus | Xq21, 1 |
| Discovery year | 1999-04-15 |
| GenBank acession | BC034485 |
| Entrez gene record | 9452 |
| Pubmed identfication | 9892734 8702637 |
| RefSeq identity | NM_004867 |
| Classification | BRICHOS domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000021900 |
| Locus Specific Databases | Mental Retardation database |