Name : ITM2A Antibody, FITC Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN7518882316
| Long name | FITC Conjugated, ITM2A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Anti-FITC Antibody |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | ITM2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against ITM2A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 73-123/263 |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human ITM2A |
| Gene ID number | 9452 |
| Swiss Prot | O43736 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Human ITM2A shares 91% homology with mouse ITM2A, ITM2A expression is high in osteogenic and lymphoid tissues, ITM2B and ITM2C, Mutations in the ITM2B gene can lead to familial British dementia (fbd), The ITM2A 263-amino acid protein contains an N-terminal cytosolic domain, an autosomal dominant disorder characterized by cataracts, an uncleaved signal anchor sequence, and a tyrosine-rich C-terminal domain, and autosomal dominant disease characterized by progressive dementia, and cerebellar ataxia, and dementia, deafness, or familial Danish dementia (fdd), progressive ataxia, spasticity, while both ITM2B and ITM2C are expressed in brain, The type II integral membrane (ITM2) protein family consists of three members ITM2A (also designated E25) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 494nm/518nm |
| Synonyms | BRICD2A E25A |
| Properties | Bioss Primary Conjugated Antibodies FITC is highly sensitive to pH extremes, FITC has a green emission that's usually collected at 530 nanometers, FITC has a high quantum yield (efficiency of energy transfer from absorption to emission fluorescence) and approximately half of the absorbed photons are emitted as fluorescent light, For fluorescent microscopy applications, This Bioss Primary Conjugated Antibodies Fluorescein isothiocyanate (FITC) antibody is currently after some BD antibodies the most commonly used fluorescent dye for FACS, When excited at 488 nanometers, its photo bleaching effects are not observed due to a very brief interaction at the laser intercept, the 1 FITC is seldom used as it photo bleaches rather quickly though in flow cytometry applications, the FL1 detector of a FACSCalibur or FACScan, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | ITM2A Conjugated |
| Short name | FITC Conjugated, ITM2A Antibody |
| Technique | Fluorescein, antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | FITC |
| Alternative name | fluorecein coupled, ITM2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 6173 |
| Gene | ITM2A |
| Long gene name | integral membrane protein 2A |
| Synonyms name | BRICHOS domain containing 2A |
| Locus | Xq21, 1 |
| Discovery year | 1999-04-15 |
| GenBank acession | BC034485 |
| Entrez gene record | 9452 |
| Pubmed identfication | 9892734 8702637 |
| RefSeq identity | NM_004867 |
| Classification | BRICHOS domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000021900 |
| Locus Specific Databases | Mental Retardation database |