Name : Jumonji/ARID Domain Containing Protein 1A (JARID1A, KDM5A, Retinoblastoma Binding Protein 2, RBBP2, RBP2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, RBP2-H1) Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :785
SKU : GEN1796612187
| Alternative name1 | KDM5A, RBBP2, RBP2, RBP2-H1), Retinoblastoma Binding Protein 2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, Anti-Jumonji/ARID Domain Containing Protein 1A (JARID1A |
| Alternative name2 | KDM5A, RBBP2, RBP2, RBP2-H1), Retinoblastoma Binding Protein 2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, Jumonji/ARID Domain Containing Protein 1A (JARID1A |
| Alternative name3 | KDM5A, RBBP2, RBP2, RBP2-H1), Retinoblastoma Binding Protein 2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, Jumonji/ARID Domain Containing Protein 1A (JARID1A |
| Alternative name4 | Jumonji/ARID Domain Containing Protein 1A |
| Alternative name5 | KDM5A, RBBP2, RBP2, RBP2-H1), Retinoblastoma Binding Protein 2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, Anti -Jumonji/ARID Domain Containing Protein 1A (JARID1A |
| Other names | N/A, N/A, N/A, jumonji/ARID domain-containing protein 1A, jumonji/ARID domain-containing protein 1A |
| Gene name | N/A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | N/A, N/A, N/A, CpipJ_CPIJ009184 |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Source: Human, Host: Rabbit |
| Species reactivity | Mouse, Human |
| Specificity and cross-reactivity | Other species have not been tested, Species Crossreactivity: Human and mouse, This antibody is specific to the Jarid1A/RBP2 protein |
| Purification method | Affinity Purified by peptide immunoaffinity chromatography |
| Form/Appearance | 0, 0, pH 7, 1% BSA, 1% sodium azide, 2, Supplied as a liquid in TBS |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | Aliquots are stable for at least 12 months productone should be stored at -20 degrees Celsius, For long-term storage and to avoid repeated freezing and thawing, For maximum recovery of product, Further dilutions can be made in assay buffer, aliquot For optimal long term storage, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap, productone should be kept at -20 degrees Celsius, Store at 4 degrees Celsius for short term storage |
| Tested for: | Immunoprecipitation (IP), Western Blot (WB) |
| Description | Polyclonal antibodies generally are more stable and retain their reactivity under unfavorable conditions, Polyclonal antibodies have series of advantages - larger batches can be supplied at a time, Properly used, To obtain more detailed information on productone, please, refer to the full product datasheet, the time needed for production is considerably shorter, they are inexpensive to manufacture and respectively to buy, this antibody will ensure excellent and reproducible results with guaranteed success for the applications that it is tested in, productone is a polyclonal antibody of high purity and binding affinity for the antigen that it is risen against |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | KDM5A, RBBP2, RBP2, RBP2-H1), Retinoblastoma Binding Protein 2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, Jumonji/ARID Domain Protein 1A (JARID1A |
| Short name | KDM5A, RBBP2, RBP2, RBP2-H1) Antibody, Retinoblastoma Binding Protein 2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, Jumonji/ARID Domain Protein 1A (JARID1A |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | KDM5A, RBBP2, RBP2, RBP2-H1) (Antibody to), Retinoblastoma Binding Protein 2, Retinoblastoma Binding Protein 2 Homolog, Jumonji/ARID Domain Containing Protein 1A (JARID1A |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9886 |
| Gene | KDM5A |
| Long gene name | lysine demethylase 5A |
| Synonyms gene | RBBP2 JARID1A |
| Synonyms gene name | AT rich interactive domain 1A (RBBP2-like) jumonji, AT rich interactive domain 1A lysine (K)-specific demethylase 5A , retinoblastoma-binding protein 2 Jumonji |
| Locus | 12p13, 33 |
| Discovery year | 1992-09-17 |
| Entrez gene record | 5927 |
| Pubmed identfication | 1857421 |
| RefSeq identity | NM_005056 |
| Classification | PHD finger proteins Lysine demethylases AT-rich interaction domain containing EMSY complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000168055 |