Name : LAPTM4A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN6694607543
| Long name | Biotin Conjugated, LAPTM4A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | LAPTM4A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against LAPTM4A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human LAPTM4A |
| Gene ID number | 9741 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | LAPTM4A is predicted to have four transmembrane domains, LAPTM4A is subcellularly localized to the intracytoplasmic membrane and has the potential to reside in intracellular membrane-bound compartments, LAPTM4A is thought to function as a transporter of nucleosides and/or nucleoside derivatives between the cytosol and the lumen of intracellular compartments, also known as Golgi 4-transmembrane spanning transporter MTP, is a 233 amino acid protein belonging to the LAPTM5/LAPTM5 transporter family, with the C-terminal domain being required for retention of the protein within intracellular membranes, Lysosomal-associated transmembrane protein 4A (LAPTM4A) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | HUMORF13 KIAA0108 Mtrp LAPTM4 |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | LAPTM4A Conjugated |
| Short name | Conjugated, LAPTM4A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, LAPTM4A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 6924 |
| Gene | LAPTM4A |
| Long gene name | lysosomal protein transmembrane 4 alpha |
| Synonyms gene | MBNT |
| Synonyms gene name | lysosomal-associated protein transmembrane 4 alpha |
| Locus | 2p24, 1 |
| Discovery year | 2000-07-31 |
| GenBank acession | D14696 |
| Entrez gene record | 9741 |
| Pubmed identfication | 8621662 7788527 |
| RefSeq identity | NM_014713 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000090750 |