Name : LC3A/B Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN6399236395
| Long name | Cy3 Conjugated, LC3A/B Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | LC3A/B |
| Specificity | This is a highly specific antibody against LC3A/B |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 27-59/121 |
| Subcellular location | Cytoplasm |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human LC3A/B |
| Gene ID number | 84557 |
| Swiss Prot | Q9H492 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Whereas LC3s are involved in elongation of the phagophore membrane, the GABARAP/GATE-16 subfamily is essential for a later stage in autophagosome maturation, Ubiquitin-like modifier involved in formation of autophagosomal vacuoles (autophagosomes) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | MAP1BLC3 MAP1ALC3 LC3 LC3A ATG8E |
| Properties | 1 of the LC3A/B Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | LC3A/B Conjugated |
| Short name | Conjugated, LC3A/B Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, LC3A/B (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 6838 |
| Gene | MAP1LC3A |
| Long gene name | microtubule associated protein 1 light chain 3 alpha |
| Locus | 20q11, 22 |
| Discovery year | 2000-06-29 |
| Entrez gene record | 84557 |
| Pubmed identfication | 8833088 17580304 |
| RefSeq identity | NM_181509 |
| Classification | Autophagy related |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000032306 |