Name : MAb to CD1a/Langerhans Cells Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :719
SKU : GEN1696406830
| Also known as | CD1a |
| Other names | CD1A antigen, CD1a molecule, OTTHUMP00000018907, T-cell surface antigen T6/Leu-6, T-cell surface antigen T6/Leu-6, T-cell surface glycoprotein CD1a, T-cell surface glycoprotein CD1a, a polypeptide, cluster of differentiation 1 A, cortical thymocyte antigen CD1A, differentiation antigen CD1-alpha-3, epidermal dendritic cell marker CD1a, hTa1 thymocyte antigen, T-cell surface glycoprotein CD1a |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | CD1, CD1A, FCB6, HTA1, N/A, R4, T6, CD1A |
| Gene name synonims | CD1, CD1A, FCB6, HTA1, N/A, R4, T6, CD1A |
| Other gene names | CD1, CD1A, FCB6, HTA1, N/A, R4, T6, CD1A |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | kappa, IgG1 |
| Clone | BL 6 |
| Host organism | Hybridization of SP2/O-Ag14 myeloma cells with spleen cells from Balb/c mice, Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | BL6 binds the CD1a antigen which is non-covalently associated with beta2 microglobulin, Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, The antibody reacts with a differentiation antigen defining the thymic stage of T cells, This antibody, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, CD1a The molecular weight of the recognized antigen is 49kDa |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | Lyophilized, Reconstitute with 1ml distilled water, Purified |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | After reconstitution, Avoid multiple freeze/thaw cycles, The addition of 0, aliquot and For optimal long term storage, the antibody should be kept at -20 degrees Celsius, 1% (w/v) sodium azide is recommended for storage up to 1 month at 2 to 8 degree C, Store lyophilized product at 2 to 8 degree C |
| Tested applications: | N/A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | MAb CD1a/Langerhans Cells |
| Short name | MAb CD1a/Langerhans Cells Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | monoclonal to CD1a molecule/Langerhans Cells (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |