Name : MAb to CD24 Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :608
SKU : GEN8004533809
| Also known as | CD24 |
| Other names | CD24 antigen (small cell lung carcinoma cluster 4 antigen), CD24 molecule, Signal transducer CD24, Small cell lung carcinoma cluster 4 antigen, signal transducer CD24, signal transducer CD24 |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | CD24, CD24A, CD24A, FLJ22950, FLJ43543, MGC75043, CD24 |
| Gene name synonims | CD24, CD24A, CD24A, FLJ22950, FLJ43543, MGC75043, CD24 |
| Other gene names | CD24, CD24A, CD24A, FLJ22950, FLJ43543, MGC75043, CD24 |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG1 |
| Clone | ALB9 |
| Host organism | Hybridization of NS/Ag, Source: Ascites, 1 myeloma cells with spleen cells from BALB/c mice, 4, Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Recognizes B cells from pre-B to mature-B stage, Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, The ALB9 monoclonal antibody has been assigned to the CD24 cluster of differentiation at the sixth International Workshop on Human , The molecular weight of the recognized antigen is 35-45kDa, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, CD24 CD 24 |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | Lyophilized Reconstitute with 1ml distilled water, Purified |
| Concentration | 2mg/ml (prior to lyophilization) |
| Storage and shipping | After reconstitution, Avoid multiple freeze/thaw cycles, The addition of 0, aliquot and For optimal long term storage, the antibody should be kept at -20 degrees Celsius, 1% (w/v) sodium azide is recommended for storage of the reconstituted form for up to one month at 2, Store lyophilized product at 2 to 8 degree C |
| Tested applications: | N/A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | MAb CD24 |
| Short name | MAb CD24 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | monoclonal to CD24 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1645 |
| Gene | CD24 |
| Long gene name | CD24 molecule |
| Synonyms gene name | CD24 antigen (small cell lung carcinoma cluster 4 antigen) |
| Synonyms | CD24A |
| Locus | 6q21 |
| Discovery year | 1994-09-07 |
| Entrez gene record | 100133941 |
| Pubmed identfication | 7959762 |
| RefSeq identity | NM_013230 |
| Classification | CD molecules |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000188439 |