Name : Monodelphis domestica Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A, isoform 2 (CDKN2A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1509
SKU : GEN7449950113
| Long name | isoform 2 (CDKN2A), Recombinant Monodelphis domestica Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A |
| Alternative names | CDK4I, Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A, alternate product p19ARF, alternative reading frame p19, cyclin-dependent kinase 4 inhibitor A, cyclin-dependent kinase inhibitor 2A, cyclin-dependent kinase inhibitor 2A, cyclin-dependent kinase inhibitor 2A (melanoma, inhibits CDK4), isoform 2, isoform 2, p16, p16-INK4, p19ARF, tumor suppressor CDKN2A, cyclin-dependent kinase inhibitor 2A isoform 2 |
| Gene name | CDKN2A |
| Other gene names | CDKN2A, p16-INK4a, p16CDKN2A, p19ARF, CDKN2A |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, isoform 2 (CDKN2A) is a recombinant protein expressed in Baculovirus , Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | isoform 2 (CDKN2A), Monodelphis domestica Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A |
| Short name | isoform 2 (CDKN2A), Monodelphis domestica Cyclin-dependent kinase inhibitor 2A |
| Alternative name | isoform 2 (cyclin-dependent kinase inhibitor 2A), Monodelphis domestica Cyclin-dependent phosphorylation catalyst suppressor 2A |
| Alternative to gene target | ARF and CDK4I and CDKN2 and CMM2 and INK4 and INK4A and MLM and MTS-1 and MTS1 and P14 and P14ARF and P16 and P16-INK4A and P16INK4 and P16INK4A and P19 and P19ARF and TP16, CDKN2A and IDBG-54547 and ENSG00000147889 and 1029, CDKN2A and IDBG-630043 and ENSBTAG00000034220 and 616369, DNA-templated and biological process this GO :0006364 and rRNA processing and biological process this GO :0006469 and negative regulation of protein kinase activity and biological process this GO :0006919 and activation of cysteine-type endopeptidase activity involved in apoptotic process and biological process this GO :0007050 and cell cycle arrest and biological process this GO :0007265 and Ras protein signal transduction and biological process this GO :0008134 and transcription factor binding and molecular function this GO :0008285 and negative regulation of cell proliferation and biological process this GO :0008637 and apoptotic mitochondrial changes and biological process this GO :0010389 and regulation of G2/M transition of mitotic cell cycle and biological process this GO :0016301 and kinase activity and molecular function this GO :0016310 and phosphorylation and biological process this GO :0016604 and nuclear body and cellular component this GO :0019901 and protein kinase binding and molecular function this GO :0030308 and negative regulation of cell growth and biological process this GO :0030889 and negative regulation of B cell proliferation and biological process this GO :0031647 and regulation of protein stability and biological process this GO :0031648 and protein destabilization and biological process this GO :0032088 and negative regulation of NF-kappaB transcription factor activity and biological process this GO :0033088 and negative regulation of immature T cell proliferation in thymus and biological process this GO :0033235 and positive regulation of protein sumoylation and biological process this GO :0034393 and positive regulation of smooth muscle cell apoptotic process and biological process this GO :0035985 and senescence-associated heterochromatin focus and cellular component this GO :0035986 and senescence-associated heterochromatin focus assembly and biological process this GO :0042326 and negative regulation of phosphorylation and biological process this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0043517 and positive regulation of DNA damage response, DNA-templated and biological process this GO :0045893 and positive regulation of transcription, DNA-templated and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0046825 and regulation of protein export from nucleus and biological process this GO :0048103 and somatic stem cell division and biological process this GO :0050821 and protein stabilization and biological process this GO :0051059 and NF-kappaB binding and molecular function this GO :0051444 and negative regulation of ubiquitin-protein transferase activity and biological process this GO :0055105 and ubiquitin-protein transferase inhibitor activity and molecular function this GO :0070534 and protein K63-linked ubiquitination and biological process this GO :0071158 and positive regulation of cell cycle arrest and biological process this GO :0090398 and cellular senescence and biological process this GO :0090399 and replicative senescence and biological process this GO :0097371 and MDM2/MDM4 family protein binding and molecular function this GO :1902510 and regulation of apoptotic DNA fragmentation and biological process this GO :2000111 and positive regulation of macrophage apoptotic process and biological process this GO :2000774 and positive regulation of cellular senescence and biological process, MDM2/MDM4 family protein binding, nuclei, signal transduction by p53 class mediator and biological process this GO :0044822 and poly(A) RNA binding and molecular function this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045736 and negative regulation of cyclin-dependent protein serine/threonine kinase activity and biological process this GO :0045892 and negative regulation of transcription, this GO :0000075 and cell cycle checkpoint and biological process this GO :0000082 and G1/S transition of mitotic cell cycle and biological process this GO :0000209 and protein polyubiquitination and biological process this GO :0000278 and mitotic cell cycle and biological process this GO :0001953 and negative regulation of cell-matrix adhesion and biological process this GO :0002039 and p53 binding and molecular function this GO :0003677 and DNA binding and molecular function this GO :0004861 and cyclin-dependent protein serine/threonine kinase inhibitor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005654 and nucleoplasm and cellular component this GO :0005730 and nucleolus and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005739 and mitochondrion and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0006351 and transcription, this GO :0002039: p53 binding, this GO :0002039: p53 binding and also this GO :0003677: DNA binding and also this GO :0004861: cyclin-dependent protein serine/threonine kinase inhibitor activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0008134: transcription factor binding and also this GO :0016301: kinase activity and also this GO :0019901: protein kinase binding and also this GO :0044822: poly(A) RNA binding and also this GO :0051059: NF-kappaB binding and also this GO :0055105: ubiquitin-protein transferase inhibitor activity and also this GO :0097371: MDM2/MDM4 family protein binding, this GO :0003677: DNA binding, this GO :0004861: cyclin-dependent protein serine/threonine kinase inhibitor activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0008134: transcription factor binding, this GO :0016301: kinase activity, this GO :0019901: protein kinase binding, this GO :0044822: poly(A) RNA binding, this GO :0051059: NF-kappaB binding, this GO :0055105: ubiquitin-protein transferase inhibitor activity, this GO :0097371: MDM2/MDM4 family protein binding, cyclin-dependent kinase inhibitor 2A |
| Identity | 1787 |
| Gene | CDKN2A |
| Long gene name | cyclin dependent kinase inhibitor 2A |
| Synonyms gene | CDKN2 MLM |
| Synonyms gene name | cyclin-dependent kinase inhibitor 2A (melanoma, inhibits CDK4) , p16 |
| Synonyms | CDK4I p16 INK4a MTS1 CMM2 ARF p19 p14 INK4 p16INK4a p19Arf p14ARF |
| Locus | 9p21, 3 |
| Discovery year | 1994-05-19 |
| GenBank acession | L27211 |
| Entrez gene record | 1029 |
| Pubmed identfication | 8152487 7606716 |
| RefSeq identity | NM_000077 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019686 |
| Locus Specific Databases | LOVD - Leiden Open Variation Database LRG_11 |