Name : MOUSE Anti-BOVINE UBIQUITIN Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :818
SKU : GEN7379745353
| Also known as | UBIQUITIN |
| Other names | CEP52, N/A, N/A, ubiquitin A-52 residue ribosomal protein fusion product 1<, ubiquitin and ribosomal protein L40, ubiquitin-60S ribosomal protein L40, N/A |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | N/A, N/A, RPS27A, UBB, UBC, UBA52 |
| Gene name synonims | N/A, N/A, RPS27A, UBB, UBC, UBA52 |
| Other gene names | N/A, N/A, RPS27A, UBB, UBC, UBA52 |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG1 |
| Clone | 9), Ubi-1 (242 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Bovine |
| Specificity and cross-reactivity | 76 amino acid protein, Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This antibody shows staining of tangle material in Alzheimer affected brain, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, and also stains other pathological inclusions such as Lewy bodies (in Parkinson's disease) and Pick bodies (in Pick's disease), highly conserved in eukaryotes, 5 kD, UBIQUITIN This item is specific for ubiquitin an 8 |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | Ascites (Ascitic Fluid - raw) |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | If there is a precipitate in the vial we recommend you to briefly microcentrifugate it prior to use, Repeated freeze - thaw cycles may denature the peptide chains of the antibody and therefore should be maximally avoided, Shelf Life: 18 months from date of dispatch, the antibody should be stored undiluted, Storage in frost-free freezers is not recommended, Store the antibody at +4 degrees Celsius for short-term storage and at -20 degrees Celsius for long-term |
| Tested applications: | Immunohistology - Paraffin (IHC), Western Blot (WB), Immunohistology - Frozen (IHC) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | UBIQUITIN |
| Short name | MOUSE Anti-BOVINE UBIQUITIN Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | MOUSE antibody to-BOVINE UBIQUITIN (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 12621 |
| Gene | USP22 |
| Long gene name | ubiquitin specific peptidase 22 |
| Synonyms gene | USP3L |
| Synonyms gene name | ubiquitin specific protease 22 ubiquitin specific peptidase 3-like |
| Synonyms | KIAA1063 |
| Locus | 17p11, 2 |
| Discovery year | 1999-12-20 |
| GenBank acession | AB028986 |
| Entrez gene record | 23326 |
| Pubmed identfication | 12838346 |
| Classification | Ubiquitin specific peptidases SAGA complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133621 |