Name : MOUSE Anti-FOOT-AND-MOUTH DISEASE VIRUS SEROTYPE O1 Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :531
SKU : GEN4665242586
| Also known as | FOOT-AND-MOUTH DISEASE VIRUS |
| Other names | Genome polyprotein, N/A, N/A, VP4-VP2, Genome polyprotein |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | Lpro, N/A, P2A, P2B, P2C, P3A, P3B-1, P3B-2, P3B-3, P3C, P3D-POL, N/A |
| Gene name synonims | Lpro, N/A, P2A, P2B, P2C, P3A, P3B-1, P3B-2, P3B-3, P3C, P3D-POL, N/A |
| Other gene names | Lpro, N/A, P2A, P2B, P2C, P3A, P3B-1, P3B-2, P3B-3, P3C, P3D-POL, N/A |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG2a |
| Clone | 2D2 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Viral |
| Specificity and cross-reactivity | Although it doesn't have a high mortality rate, Foot-and-mouth disease is a highly contagious and sometimes fatal disease of cattle, Foot-and-mouth disease virus is a nonenveloped icosahedral Aphthovirus that contains single-stranded RNA, Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, The disease is characterised by high fever and blisters inside the mouth and on the feet, The virus is spread through direct contact, This item recognises the O1 serotype, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, _x000D__x000D_Seven different serotypes of FMDV have been identified and multiple subtypes occur within each serotype, including weight loss and decrease in milk production, pigs and other cloven-hoofed animals, resulting in detrimental economic ramifications, the causative agent of foot-and-mouth disease (FMD), the disease has debilitating effects, FOOT-AND-MOUTH DISEASE VIRUS This item recognises foot-and-mouth disease virus (FMDV) |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | Purified (Purified IgG - liquid) |
| Concentration | 0 mg/ml, IgG concentration 1 |
| Storage and shipping | If there is a precipitate in the vial we recommend you to briefly microcentrifugate it prior to use, Repeated freeze - thaw cycles may denature the peptide chains of the antibody and therefore should be maximally avoided, Shelf Life: 18 months from date of dispatch, Storage in frost free freezers is not recommended, the antibody should be stored undiluted, Store the antibody at +4 degrees Celsius for short-term storage and at -20 degrees Celsius for long-term |
| Tested applications: | Immunodiffusion (ID), ELISA (EIA) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FOOT MOUTH DISEASE VIRUS SEROTYPE O1 |
| Short name | MOUSE Anti-FOOT-AND-MOUTH DISEASE VIRUS SEROTYPE O1 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | MOUSE antibody to-FOOT-AND-MOUTH DISEASE VIRUS SEROTYPE O1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |