Name : MOUSE Anti-HUMAN CD266:RPE Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :647
SKU : GEN8167732805
| Also known as | CD266 |
| Other names | FGF-inducible 14, FGF-inducible 14, Fibroblast growth factor-inducible immediate-early response protein 14, Tumor necrosis factor receptor superfamily member 12A, Tweak-receptor, fibroblast growth factor-inducible immediate-early response protein 14, member 12A, tumor necrosis factor receptor superfamily, tumor necrosis factor receptor superfamily member 12A, tweak-receptor, type I transmembrane protein Fn14, tumor necrosis factor receptor superfamily member 12A |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | CD266 |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CD266, FGF-inducible 14, FN14, FN14, TNFRSF12A, TWEAKR, TweakR, TNFRSF12A |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG2b |
| Clone | ITEM-4 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, The interaction between CD266 and its ligand CD255 (TWEAK), This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, a 14kDa type I transmembrane glycoprotein and member of the tumour necrosis factor receptor superfamily (TNFRSF12A) expressed by a variety of tissues, and also with Rat-1 cells in flow cytometry, and at elevated levels by human brain and liver tumours, and studies have shown that CD255-induced apoptosis of some tumour cell lines is mediated by CD266 Clone ITEM-4 is cross-reactive with mouse CD266, including the heart, induces the proliferation and migration of endothelial cells and also angiogenesis, lung and kidney, otherwise known as Fn14/TWEAK Receptor, CD266 This item recognises human CD266 |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | Phycoerythrin (RPE) - lyophilised), RPE (Purified IgG conjugated to R |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | After reconstitution Keep the antibody refrigerated at +4 degrees Celsius, DO NOT FREEZE, If there is a precipitate in the vial we recommend you to briefly microcentrifugate it prior to use, Shelf Life: 12 months from date of reconstitution, Temperature variations in the range between +1C to +7C are tolerable, Temperature variations in the range between +1C to +7C are tolerable, the antibody is photosensitive and should be protected from light, the antibody should be stored undiluted, Prior to reconstitution Keep the antibody refrigerated at +4 degrees Celsius |
| Tested applications: | Flow Cytometry (FACS) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CD266:RPE |
| Short name | MOUSE Anti-HUMAN CD266:RPE Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | sapiens CD266:RPE (Antibody to), MOUSE antibody to-H |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 18152 |
| Gene | TNFRSF12A |
| Long gene name | TNF receptor superfamily member 12A |
| Synonyms gene name | member 12A , tumor necrosis factor receptor superfamily |
| Synonyms | FN14 TweakR CD266 |
| Locus | 16p13, 3 |
| Discovery year | 2002-12-20 |
| GenBank acession | AB035480 |
| Pubmed identfication | 10751351 10551889 |
| Classification | CD molecules Tumor necrosis factor receptor superfamily |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000129001 |