Name : MOUSE Anti-HUMAN CYTOKERATIN 1/2/3/4/5/6/7/8 Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :713
SKU : GEN1262157497
| Also known as | CYTOKERATIN 1/2/3/4/5/6/7/8 |
| Other names | 58 kDa cytokeratin, 58 kda cytokeratin, CK-5, CK-5, Cytokeratin-5, Dowling-Meara/Kobner/Weber-Cockayne types), K5, Keratin, Keratin-5, Type-II keratin Kb5, cytokeratin-5, epidermolysis bullosa simplex 2 Dowling-Meara/Kobner/Weber-Cockayne types, keratin, keratin 5, keratin 5 (epidermolysis bullosa simplex, type II cytoskeletal 5, type II cytoskeletal 5, type II cytoskeletal 5, type-II keratin Kb5, keratin |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | CK-5, CK5, DDD, EBS2, K5, K5, KRT5, KRT5A, KRT5 |
| Gene name synonims | CK-5, CK5, DDD, EBS2, K5, K5, KRT5, KRT5A, KRT5 |
| Other gene names | CK-5, CK5, DDD, EBS2, K5, K5, KRT5, KRT5A, KRT5 |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG2a |
| Clone | Ks1-8 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, CYTOKERATIN 1/2/3/4/5/6/7/8 |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | Purified (Purified IgG - lyophilised) |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | After reconstitution Store the antibody at +4 degrees Celsius for short-term storage and at -20 degrees Celsius for long-term, If there is a precipitate in the vial we recommend you to briefly microcentrifugate it prior to use, Repeated freeze - thaw cycles may denature the peptide chains of the antibody and therefore should be maximally avoided, Shelf Life: 12 months from date of reconstitution, Temperature variations in the range between +1C to +7C are tolerable, the antibody should be stored undiluted, Prior to reconstitution Keep the antibody refrigerated at +4 degrees Celsius, Storage in frost-free freezers is not recommended |
| Tested applications: | Western Blot (WB), Immunohistology - Frozen (IHC) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CYTOKERATIN 1/2/3/4/5/6/7/8 |
| Short name | MOUSE Anti-HUMAN CYTOKERATIN 1/2/3/4/5/6/7/8 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | sapiens CYTOKERATIN 1/2/3/4/5/6/7/8 (Antibody to), MOUSE antibody to-H |
| Alternative technique | antibodies |