Name : MOUSE Anti-HUMAN FC EPSILON R1 ALPHA Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :531
SKU : GEN7922924094
| Also known as | Fc EPSILON R1 ALPHA |
| Other names | Fc IgE receptor, Fc epsilon RI alpha-chain, Fc fragment of IgE, Fc-epsilon RI-alpha, Fc-epsilon RI-alpha, FcERI, High affinity immunoglobulin epsilon receptor subunit alpha, IgE Fc receptor subunit alpha, alpha polypeptide, alpha polypeptide, alpha polypeptide, high affinity I, high affinity immunoglobulin epsilon receptor alpha-subunit, high affinity immunoglobulin epsilon receptor subunit alpha, high-affinity, igE Fc receptor subunit alpha, immunoglobulin E receptor, of mast cells, receptor for, high affinity immunoglobulin epsilon receptor subunit alpha |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | FCE1A, FCE1A, FCER1A, FcERI, FcERI, FCER1A |
| Gene name synonims | FCE1A, FCE1A, FCER1A, FcERI, FcERI, FCER1A |
| Other gene names | FCE1A, FCE1A, FCER1A, FcERI, FcERI, FCER1A |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG2b |
| Clone | 90 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Clone 9E1 specifically recognises the extracellular D1 domain of the Fc epsilon R1 alpha chain, Fc epsilon R1 consists of four subunits, Langerhans cells and dendritic cells from patients with atopic diseases, Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, _x000D__x000D_Fc epsilon R1 is primarily expressed on mast cells and basophils but expression of Fc epsilon R1 has also been reported on monocytes, a beta chain and two di-sulphide linked gamma subunits, a high affinity IgE binding alpha subunit, which plays a central role in the IgE-mediated allergic response, Fc EPSILON R1 ALPHA This item recognises the human high affinity Fc receptor for IgE (Fc epsilon R1) |
| Purification method | N/A |
| Form/Appearance | Purified (Purified IgG - liquid) |
| Concentration | 0 mg/ml, IgG concentration 1 |
| Storage and shipping | If there is a precipitate in the vial we recommend you to briefly microcentrifugate it prior to use, Repeated freeze - thaw cycles may denature the peptide chains of the antibody and therefore should be maximally avoided, Shelf Life: 18 months from date of dispatch, the antibody should be stored undiluted, Storage in frost-free freezers is not recommended, Store the antibody at +4 degrees Celsius for short-term storage and at -20 degrees Celsius for long-term |
| Tested applications: | ELISA (EIA), Flow Cytometry (FACS), Immunofluorescence (IF), Immunoprecipitation (IP), Western Blot (WB) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FC EPSILON R1 ALPHA |
| Short name | MOUSE Anti-HUMAN FC EPSILON R1 ALPHA Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | sapiens fragment c EPSILON R1 a (Antibody to), MOUSE antibody to-H |
| Alternative technique | antibodies |