Name : Mouse Monoclonal [clone LPL4A.1] (IgG1) to Human LCP1 / L-Plastin Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :663
SKU : GEN5092129232
| Also known as | LCP1 / L-Plastin |
| Other names | L-plastin, L-plastin (Lymphocyte cytosolic protein 1) (LCP-1) (LC64P), LC64P, LCP-1, LCP-1, Lymphocyte cytosolic protein 1, Lymphocyte cytosolic protein-1 (plasmin), Plastin-2, bA139H14, epididymis secretory protein Li 37, lymphocyte cytosolic protein 1 (L-plastin), plastin 2, plastin-2, 1 (lymphocyte cytosolic protein 1 (L-plastin)), plastin-2 |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | LCP1 |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CP64, HEL-S-37, L-PLASTIN, LC64P, LCP-1, LCP1, LPL, PLS2, PLS2, LCP1 |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG1 |
| Clone | 1, LPL4A |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, Headpiece region |
| Purification method | Protein G Purified |
| Form/Appearance | pH 7, with 0, 09% Sodium Azide, 10mM PBS, 2% BSA and 0, 4 |
| Concentration | 2mg/ml |
| Storage and shipping | Freezing of the antibody is not recommended, the antibody is stable for 2 years when stored at +4 degrees Celsius |
| Tested applications: | Immunofluorescence (IF), Immunoprecipitation (IP), Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC - Paraffin) |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Human proteins, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, C, C for long term storage and for short term at + 5°, Homo sapiens sapiens), If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24°, humans , ssp |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| Test | A/J, BALB/c, Mouse are mature after 40 days for females and 55 days for males, SCID while the CD-1 is outbred as strain, The female mice are pregnant only 20 days and can give birth to 10 litters of 6-8 mice a year, Transgenic, congenic and inbread strains are known for C57BL/6, knock-out, Mouse , mice from the Mus musculus species are used for production of mouse monoclonal antibodies or mabs and as research model for humans in your lab, or  |
| Latin name | Mus musculus |
| Gene target | 1] (IgG1) LCP1 / L-Plastin, Monoclonal [ LPL4A |
| Short name | 1] (IgG1) LCP1 / L-Plastin Antibody, Mouse Monoclonal [clone LPL4A |
| Technique | Monoclonals or monoclonal antibodies, antibodies against human proteins, antibodies for, mouses, Antibody |
| Isotype | IgG1 |
| Species | Humans, Mouses, Human |
| Alternative name | sapiens lymphocyte cytosolic protein 1 (L-plastin) / L-Plastin (Antibody to), 1] (IgG1) to H, Mouse monoclonal [clonality LPL4A |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | BT, CP64 and HEL-S-37 and L-PLASTIN and LC64P and LPL and PLS2, Extracellular, LCP1 and IDBG-30382 and ENSG00000136167 and 3936, Lcp1 and IDBG-180662 and ENSMUSG00000021998 and 18826, actin filament binding, this GO :0001725 and stress fiber and cellular component this GO :0001726 and ruffle and cellular component this GO :0001891 and pha this GO cytic cup and cellular component this GO :0002286 and T cell activation involved in immune response and biological process this GO :0003779 and actin binding and molecular function this GO :0005509 and calcium ion binding and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0005884 and actin filament and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005925 and focal adhesion and cellular component this GO :0010737 and protein kinase A signaling and biological process this GO :0015629 and actin cytoskeleton and cellular component this GO :0016477 and cell migration and biological process this GO :0030175 and filopodium and cellular component this GO :0031100 and organ regeneration and biological process this GO :0032432 and actin filament bundle and cellular component this GO :0032587 and ruffle membrane and cellular component this GO :0033157 and regulation of intracellular protein transport and biological process this GO :0042802 and identical protein binding and molecular function this GO :0051015 and actin filament binding and molecular function this GO :0051017 and actin filament bundle assembly and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component, this GO :0003779: actin binding, this GO :0003779: actin binding and also this GO :0005509: calcium ion binding and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0042802: identical protein binding and also this GO :0051015: actin filament binding, this GO :0005509: calcium ion binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0042802: identical protein binding, this GO :0051015: actin filament binding, 49547 and IDBG-628934 and ENSBTAG00000007079 and 540990, lymphocyte cytosolic protein 1 (L-plastin) |
| Identity | 20161 |
| Gene | TOX4 |
| Long gene name | TOX high mobility group box family member 4 |
| Synonyms gene | C14orf92 KIAA0737 |
| Synonyms gene name | chromosome 14 open reading frame 92 KIAA0737 |
| Synonyms | LCP1 |
| Locus | 14q11, 2 |
| Discovery year | 2002-12-19 |
| GenBank acession | AB018280 |
| Entrez gene record | 9878 |
| RefSeq identity | NM_014828 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000150278 |