Name : Mouse Monoclonal [clone 4K5F6] (IgG2b,k) to Human IL17A Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :597
SKU : GEN5643940192
| Also known as | IL17A |
| Other names | CTLA-8, CTLA-8, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, Interleukin-17A, cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8, interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8), interleukin 17A, interleukin-17A, interleukin-17A |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | IL17A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CTLA-8, CTLA8, CTLA8, IL-17, IL-17, IL-17A, IL-17A, IL17, IL17, IL17A, IL17A |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG2b, k |
| Clone | 4K5F6 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, Human IL17A / IL-17 |
| Purification method | Protein G Purified |
| Form/Appearance | 0, 0, 05% BSA, 05% sodium azide, PBS |
| Concentration | 5 mg/ml |
| Storage and shipping | For long term storage, aliquot and For optimal long term storage, for short term applications, the antibody should be kept at -20 degrees Celsius, Store the antibody at +4 degrees Celsius |
| Tested applications: | Flow Cytometry (FC/FACS), Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC - Paraffin) |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Human proteins, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, C, C for long term storage and for short term at + 5°, Homo sapiens sapiens), If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24°, humans , ssp |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| Test | A/J, BALB/c, Mouse are mature after 40 days for females and 55 days for males, SCID while the CD-1 is outbred as strain, The female mice are pregnant only 20 days and can give birth to 10 litters of 6-8 mice a year, Transgenic, congenic and inbread strains are known for C57BL/6, knock-out, Mouse , mice from the Mus musculus species are used for production of mouse monoclonal antibodies or mabs and as research model for humans in your lab, or  |
| Latin name | Mus musculus |
| Gene target | Monoclonal [ 4K5F6] (IgG2b, k) IL17A |
| Short name | Mouse Monoclonal [clone 4K5F6] (IgG2b, k) IL17A Antibody |
| Technique | Monoclonals or monoclonal antibodies, antibodies against human proteins, antibodies for, mouses, Antibody |
| Isotype | IgG2b |
| Species | Humans, Mouses, Human |
| Alternative name | sapiens interleukin 17A (Antibody to), Mouse monoclonal [clonality 4K5F6] (IgG2b, k) to H |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CTLA8 and IL-17 and IL-17A and IL17, Extracellular, IL17A and IDBG-632619 and ENSBTAG00000002150 and 282863, IL17A and IDBG-90504 and ENSG00000112115 and 3605, Il17a and IDBG-136575 and ENSMUSG00000025929 and 16171, cytokine activity, this GO :0005125 and cytokine activity and molecular function this GO :0005576 and extracellular region and cellular component this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0006486 and protein glycosylation and biological process this GO :0006915 and apoptotic process and biological process this GO :0006954 and inflammatory response and biological process this GO :0006955 and immune response and biological process this GO :0007267 and cell-cell signaling and biological process this GO :0008219 and cell death and biological process this GO :0009897 and external side of plasma membrane and cellular component this GO :0032747 and positive regulation of interleukin-23 production and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045672 and positive regulation of osteoclast differentiation and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0071347 and cellular response to interleukin-1 and biological process this GO :0072537 and fibroblast activation and biological process this GO :1900017 and positive regulation of cytokine production involved in inflammatory response and biological process, this GO :0005125: cytokine activity, this GO :0005125: cytokine activity, interleukin 17A |
| Identity | 5981 |
| Gene | IL17A |
| Long gene name | interleukin 17A |
| Synonyms gene | CTLA8 IL17 |
| Synonyms gene name | interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8) |
| Synonyms | IL-17A IL-17 |
| Synonyms name | cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8 |
| Locus | 6p12, 2 |
| Discovery year | 1993-10-25 |
| GenBank acession | U32659 |
| Entrez gene record | 3605 |
| Pubmed identfication | 8390535 |
| RefSeq identity | NM_002190 |
| Classification | Interleukins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000014840 |