Name : Mouse Monoclonal [clone AT3A2] (IgG2b,k) to Human MAT2A Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :597
SKU : GEN2680230442
| Also known as | MAT2A |
| Other names | MAT 2, MAT 2, MAT-II, MAT-II, Methionine adenosyltransferase 2, Methionine adenosyltransferase II, S-adenosylmethionine synthase isoform type-2, S-adenosylmethionine synthase isoform type-2, adoMet synthase 2, adoMet synthetase 2, alpha, methionine adenosyltransferase 2, methionine adenosyltransferase II, S-adenosylmethionine synthase isoform type-2 |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | MAT2A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | AMS2, AdoMet synthase 2, MAT 2, MAT-II, MAT2A, MATA2, MATA2, MATII, SAMS2, MAT2A |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG2b, k |
| Clone | AT3A2 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, N/A |
| Purification method | Protein G Purified |
| Form/Appearance | 0, Sourced in Ascites, pH 7, 1% sodium azide, 4, PBS |
| Concentration | 1 miligram per 1 mililiter |
| Storage and shipping | For long term storage aliquot and keep the antibody at -20 degrees Celsius, Freeze-thaw cycles should be avoided in order to retain the activity of the antibody, Store at +4 degrees Celsius for short term storage |
| Tested applications: | ELISA (EIA), Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC - Paraffin) |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Human proteins, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, C, C for long term storage and for short term at + 5°, Homo sapiens sapiens), If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24°, humans , ssp |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| Test | A/J, BALB/c, Mouse are mature after 40 days for females and 55 days for males, SCID while the CD-1 is outbred as strain, The female mice are pregnant only 20 days and can give birth to 10 litters of 6-8 mice a year, Transgenic, congenic and inbread strains are known for C57BL/6, knock-out, Mouse , mice from the Mus musculus species are used for production of mouse monoclonal antibodies or mabs and as research model for humans in your lab, or  |
| Latin name | Mus musculus |
| Gene target | Monoclonal [ AT3A2] (IgG2b, k) MAT2A |
| Short name | Mouse Monoclonal [clone AT3A2] (IgG2b, k) MAT2A Antibody |
| Technique | Monoclonals or monoclonal antibodies, antibodies against human proteins, antibodies for, mouses, Antibody |
| Isotype | IgG2b |
| Species | Humans, Mouses, Human |
| Alternative name | sapiens MAT2A (Antibody to), Mouse monoclonal [clonality AT3A2] (IgG2b, k) to H |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 6904 |
| Gene | MAT2A |
| Long gene name | methionine adenosyltransferase 2A |
| Synonyms gene name | alpha , methionine adenosyltransferase II |
| Synonyms | SAMS2 MATA2 MATII |
| Locus | 2p11, 2 |
| Discovery year | 1997-07-01 |
| Entrez gene record | 4144 |
| Pubmed identfication | 1426236 9703951 |
| RefSeq identity | NM_005911 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000130174 |