Name : Mouse Monoclonal [clone TU-06] (IgM) to Pig TUBB / Beta Tubulin Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :597
SKU : GEN1829435493
| Also known as | TUBB / Beta Tubulin |
| Other names | Tubulin beta chain, Tubulin beta-5 chain, beta Ib tubulin, beta class I, beta polypeptide, tubulin, tubulin, tubulin beta chain, tubulin beta-1 chain, tubulin beta-5 chain, tubulin beta chain isoform b |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | TUBB |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CDCBM6, M40, OK/SW-cl, TUBB, TUBB1, TUBB5, TUBB5, 56, TUBB |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgM |
| Clone | TU-06 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, Human (Homo sapiens), Pig, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, All species |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, Beta-subunits of porcine brain tubulin |
| Purification method | Precipitation |
| Form/Appearance | 15 mM sodium azide, Sourced in Ascites, approx, pH 8, Tris buffered saline (TBS) |
| Concentration | 1 miligram per 1 mililiter |
| Storage and shipping | Freezing of the antibody is not recommended, Store the antibody at +4 degrees Celsius |
| Tested applications: | Immunocytochemistry (ICC), Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC - Paraffin) |
| Properties | IgM is by far the physically largest antibody in the human circulatory system, Immunoglobulin M, It is the first antibody to appear in response to initial exposure to an antigen, is a basic , or , B cells, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24°, IgM , antibody , for short, that is produced by  |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Pigs and the smaller guinea pigs are frequent used as models for humans, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| Test | A/J, BALB/c, Mouse are mature after 40 days for females and 55 days for males, SCID while the CD-1 is outbred as strain, The female mice are pregnant only 20 days and can give birth to 10 litters of 6-8 mice a year, Transgenic, congenic and inbread strains are known for C57BL/6, knock-out, Mouse , mice from the Mus musculus species are used for production of mouse monoclonal antibodies or mabs and as research model for humans in your lab, or  |
| Latin name | Mus musculus |
| Gene target | Monoclonal [ TU-06] TUBB / Beta Tubulin |
| Short name | Mouse Monoclonal [clone TU-06] (IgM) TUBB / Beta Tubulin Antibody |
| Technique | IgMs, Monoclonals or monoclonal antibodies, antibodies against human proteins, antibodies for, mouses, Antibody |
| Isotype | IgM |
| Species | Mouses, Pigs and Guinea pigs, Pig |
| Alternative name | beta class I / b Tubulin (Antibody to), Mouse monoclonal [clonality TU-06] (Immunoglobulin M) to swine tubulin |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | MHC class I protein binding, TUBB and IDBG-76778 and ENSG00000196230 and 203068, TUBB5 and IDBG-634521 and ENSBTAG00000006969 and 533307, Tubb5 and IDBG-179144 and ENSMUSG00000001525 and 22154, beta class I, nuclei, this GO :0000086 and G2/M transition of mitotic cell cycle and biological process this GO :0000278 and mitotic cell cycle and biological process this GO :0003924 and GTPase activity and molecular function this GO :0005198 and structural molecule activity and molecular function this GO :0005200 and structural constituent of cytoskeleton and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005525 and GTP binding and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005641 and nuclear envelope lumen and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0005856 and cytoskeleton and cellular component this GO :0005874 and microtubule and cellular component this GO :0006184 and GTP catabolic process and biological process this GO :0006928 and cellular component movement and biological process this GO :0007017 and microtubule-based process and biological process this GO :0009987 and cellular process and biological process this GO :0019904 and protein domain specific binding and molecular function this GO :0030705 and cytoskeleton-dependent intracellular transport and biological process this GO :0032403 and protein complex binding and molecular function this GO :0032794 and GTPase activating protein binding and molecular function this GO :0036464 and cytoplasmic ribonucleoprotein granule and cellular component this GO :0042267 and natural killer cell mediated cytotoxicity and biological process this GO :0042288 and MHC class I protein binding and molecular function this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0044297 and cell body and cellular component this GO :0051225 and spindle assembly and biological process this GO :0051258 and protein polymerization and biological process this GO :0051301 and cell division and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component, this GO :0003924: GTPase activity, this GO :0003924: GTPase activity and also this GO :0005198: structural molecule activity and also this GO :0005200: structural constituent of cytoskeleton and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0005525: GTP binding and also this GO :0019904: protein domain specific binding and also this GO :0032403: protein complex binding and also this GO :0032794: GTPase activating protein binding and also this GO :0042288: MHC class I protein binding, this GO :0005198: structural molecule activity, this GO :0005200: structural constituent of cytoskeleton, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005525: GTP binding, this GO :0019904: protein domain specific binding, this GO :0032403: protein complex binding, this GO :0032794: GTPase activating protein binding, this GO :0042288: MHC class I protein binding, 615087, tubulin |
| Identity | 12412 |
| Gene | TUBB2A |
| Long gene name | tubulin beta 2A class IIa |
| Synonyms gene | TUBB TUBB2 |
| Synonyms gene name | beta 2 tubulin, beta 2A , beta polypeptide tubulin, tubulin |
| Synonyms | dJ40E16, 7 |
| Synonyms name | class IIa beta-tubulin |
| Locus | 6p25, 2 |
| Discovery year | 2001-06-22 |
| GenBank acession | AY159127 |
| Entrez gene record | 7280 |
| Pubmed identfication | 14574404 |
| RefSeq identity | NM_001069 |
| Classification | Tubulins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000014135 |