Name : MS4A6A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN6581451422
| Long name | MS4A6A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | MS4A6A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | MS4A6A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against MS4A6A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human MS4A6A |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | There are three named isoforms, MS4A6A is a member of the membrane-spanning 4A gene family and may be involved in signal transduction as a component of a multimeric receptor complex |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | 4SPAN3, CD20 antigen like 3, CD20 like precusor, CD20L3, CDA01, Four span transmembrane protein 3, Four span transmembrane protein 3, Four span transmembrane protein 3, HAIRB iso, MS4A6, MS4A6A polymorph, MST090, MSTP090, Membrane spanning 4 domains subfamily A member 6A, 1, 2, 2, 4SPAN3 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | MS4A6A |
| Short name | MS4A6A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | MS4A6A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 13375 |
| Gene | MS4A6A |
| Long gene name | membrane spanning 4-domains A6A |
| Synonyms gene | MS4A6 |
| Synonyms gene name | member 6A , membrane-spanning 4-domains, subfamily A |
| Synonyms | CD20L3 |
| Locus | 11q12, 2 |
| Discovery year | 2000-12-08 |
| GenBank acession | AB013104 |
| Entrez gene record | 64231 |
| Pubmed identfication | 11245982 11401424 |
| Classification | Membrane spanning 4-domains |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000167241 |