Name : NME2 + NM23A Positive Controlfor Western Blot
Supplier : FABGEN
Price :264
SKU : GEN2440417318
| Vial description | purified NME2 + NM23A Positive Control |
| Antibody's or peptide concentration | ug/ml in stabilization buffer |
| Raised in | sterile environment |
| Reactivity | specific antigen |
| Immunogen | see msds |
| Antigen or peptide | NME2 + NM23A |
| Original name | NME2 + NM23A Positive Control |
| Phosphorylation | Non phosphorylated |
| Epitope | specific sequence |
| Type | Positive Control |
| Antibody's relevance | WB |
| Antibody's application | Western Blot |
| Storage conditions | -20⁰C for long term storage |
| Genbank number | see ncbi |
| Protein number | P15531 |
| Test | PVDF is more advised, The best detection method is using enhanced chemiluminescence or ECL, Western Blot can be performed on tissues and cell extracts to determine the proteins present in your sample after PAGE electrophoresis and transfer on PVDF or Nitrocellulose |
| Description | Positive controls are the same as the target vector or antibody or protein and can be spiked to the sample before the analysis starts |
| Group | positif |
| Gene target | NME2 + NM23A Controlfor |
| Short name | NME2 + NM23A Positive Controlfor Blot |
| Technique | western Blots, Western Blot |
| Alternative name | NME2 and NM23A Positive Controlfor Western Blot |
| Alternative technique | controls |
| Identity | 7850 |
| Gene | NME2 |
| Long gene name | NME/NM23 nucleoside diphosphate kinase 2 |
| Synonyms gene name | non-metastatic cells 2, protein (NM23B) expressed in |
| Synonyms | NM23-H2 NDPKB |
| Locus | 17q21, 33 |
| Discovery year | 1991-07-26 |
| GenBank acession | X58965 |
| Entrez gene record | 4831 |
| Pubmed identfication | 1988104 19852809 |
| RefSeq identity | NM_002512 |
| Classification | NME/NM23 family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000154062 |