Name : NT5C1A Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN4144172635
| Long name | HRP Conjugated, NT5C1A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | NT5C1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against NT5C1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human NT5C1A |
| Gene ID number | 84618 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | It helps to regulate adenosine levels in the heart during ischemia and hypoxia, NT5C1A dephosphorylates the 5' and 2'(3')-phosphates of deoxyribonucleotides and has a broad substrate specificity |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | CN-I CN-IA CN1A CN1 MGC119199 MGC119201 |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | NT5C1A Conjugated |
| Short name | Conjugated, NT5C1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, NT5C1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 17819 |
| Gene | NT5C1A |
| Long gene name | 5', cytosolic IA , -nucleotidase |
| Synonyms name | cytosolic 5', nucleotidase, type 1A AMP-specific 5', -NT cytosolic 5', -nucleotidase IA |
| Locus | 1p34, 2 |
| Discovery year | 2002-04-18 |
| GenBank acession | AF331801 |
| Entrez gene record | 84618 |
| Pubmed identfication | 11133996 11690631 |
| RefSeq identity | NM_032526 |
| Classification | 5', -nucleotidases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000009244 |