| Long name | indica Probable histone H2A, 2 (OsI_025469), Recombinant Oryza sativa subsp |
| Alternative names | Probable histone H2A, 2, 2, Probable histone H2A |
| Gene name | OsI_025469 |
| Other gene names | OsI_025469 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, 2 (OsI_025469) is a recombinant protein expressed in Baculovirus , Probable histone H2A |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | indica Probable histone H2A, 2 (OsI_025469), Oryza sativa subsp |
| Short name | indica Probable histone H2A, 2 (OsI_025469), Oryza sativa subsp |
| Alternative name | indica Probable histone H2A, 2 (OsI_025469), Oryza sativa subsp |
| Identity | 4736 |
| Gene | HIST2H2AA3 |
| Long gene name | histone cluster 2 H2A family member a3 |
| Synonyms gene | H2AFO HIST2H2AA |
| Synonyms gene name | H2A histone family, H2aa histone 2, H2aa3 , H2aa3 histone cluster 2, member O histone 2 |
| Synonyms | H2A, 2 H2A/q |
| Locus | 1q21, 2 |
| Discovery year | 1998-09-07 |
| GenBank acession | K01889 |
| Entrez gene record | 8337 |
| Pubmed identfication | 6326092 8179821 15527963 |
| RefSeq identity | NM_003516 |
| Classification | Histones |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000188678 |