Name : Oryza sativa subsp. japonica Metallothionein-like protein 2A (MT2A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1321
SKU : GEN6287792753
| Long name | japonica Metallothionein-like protein 2A (MT2A), Recombinant Oryza sativa subsp |
| Alternative names | Class I metallothionein-like protein 2A, Metallothionein-like protein 2A, Os01g0149800, OsMT-I-2a, OsMT2-1, OsMT2a, hypothetical protein, Os01g0149800 |
| Gene name | MT2A |
| Other gene names | MT-2, MT2A, OsMT2a, Os01g0149800 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Metallothionein-like protein 2A(MT2A) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | japonica Metallothionein-like protein 2A (MT2A), Oryza sativa subsp |
| Short name | japonica Metallothionein-like protein 2A (MT2A), Oryza sativa subsp |
| Alternative name | japonica Metallothionein-like protein 2A (MT2A), Oryza sativa subsp |
| Identity | 7406 |
| Gene | MT2A |
| Long gene name | metallothionein 2A |
| Synonyms gene | MT2 |
| Locus | 16q13 |
| Discovery year | 2001-06-22 |
| GenBank acession | BC007034 |
| Entrez gene record | 4502 |
| Pubmed identfication | 7133118 |
| RefSeq identity | NM_005953 |
| Classification | Metallothioneins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133281 |