Name : PAb (IgG) to Human CDC25A Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :597
SKU : GEN4159428805
| Alternative name1 | Anti-Rabbit Polyclonal (IgG) to Human CDC25A |
| Alternative name2 | Rabbit PAb (IgG) to Human CDC25A |
| Alternative name3 | Lapin Polyclonal (IgG) to Homo sapiens CDC25A |
| Alternative name4 | CDC25A |
| Alternative name5 | CDC25A, CDC25A phosphatase, CDC25A2, CDC25A2-CAG isoform, CDC25Hu1, Cell division cycle 25A, Human CDC25A, M-phase inducer phosphatase 1, Anti-CDC25A Antibody (Ser75) IHC-plus |
| Other names | CDC25 isoform A1-CAG, CDC25A2-CAG isoform, Dual specificity phosphatase Cdc25A, M-phase inducer phosphatase 1, M-phase inducer phosphatase 1, cell division cycle 25A, dual specificity phosphatase CDC25A, M-phase inducer phosphatase 1 isoform a |
| Gene name | CDC25A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CDC25A, CDC25A2, N/A, CDC25A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Rabbit |
| Species reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Specificity and cross-reactivity | Amino acids surrounding Ser 75 of human CDC25A |
| Purification method | Immunoaffinity Purified |
| Form/Appearance | 0, 150 mM sodium chloride, 50% glycerol, Ca2+), pH 7, 02% sodium azide, 4, PBS (without Mg2+ |
| Concentration | 1 miligram per 1 mililiter |
| Storage and shipping | Short term: Store productone at -20 degrees Celsius, Long term: Store productone at -20 degrees Celsius |
| Tested for: | Western Blot (WB), Immunohistochemistry (IHC - Paraffin) |
| Description | Polyclonal antibodies generally are more stable and retain their reactivity under unfavorable conditions, Polyclonal antibodies have series of advantages - larger batches can be supplied at a time, Properly used, To obtain more detailed information on productone, please, refer to the full product datasheet, the time needed for production is considerably shorter, they are inexpensive to manufacture and respectively to buy, this antibody will ensure excellent and reproducible results with guaranteed success for the applications that it is tested in, productone is a polyclonal antibody of high purity and binding affinity for the antigen that it is risen against |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Human proteins, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, C, C for long term storage and for short term at + 5°, Homo sapiens sapiens), If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24°, humans , ssp |
| About | 2 light chains, For storage sodium azide is added or you can call us to request azide free antibody preparations, IgG, The IgG antibody has 2 , There are 2 heavy chains, These will need colder storage temperatures, They represent 70% or more of , This antibody can be antigen purified or protein A or G purified, goat polyclonal antibodies , mouse monoclonal H&, Immunoglobulin gamma, L chain clones or rabbit, antibodies, antigen , binding sites, have 4 parts, serum  |
| Gene target | PAb CDC25A |
| Short name | PAb (IgG) CDC25A Antibody |
| Technique | IgGs, antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Isotype | IgG |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | sapiens CDC25A (Antibody to), polyclonal (Immunoglobulin G) to H |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1725 |
| Gene | CDC25A |
| Long gene name | cell division cycle 25A |
| Synonyms gene name | cell division cycle 25A cell division cycle 25 homolog A (S, cerevisiae) cell division cycle 25 homolog A (S, pombe) |
| Locus | 3p21, 31 |
| Discovery year | 1992-07-31 |
| GenBank acession | M81933 |
| Entrez gene record | 993 |
| Pubmed identfication | 1836978 |
| RefSeq identity | NM_001789 |
| Classification | Class III Cys-based CDC25 phosphatases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133535 |