Name : PCYT1A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3869594174
| Long name | PCYT1A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | PCYT1A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | PCYT1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PCYT1A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human PCYT1A |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Expressed CCT A has lipid-dependent cytidylyltransferase activity (5), In cultured eukaryotic cells, The alpha isoform is located in the nucleus and is regulated by reversible phosphorylation and membrane association (3), The gene which encodes CCT A maps to human chromosome 3q (4), The rate-controlling enzyme in the phosphatidylcholine biosynthetic pathway is CTP-phosphocholine cytidylyltransferase A (CCT A) (2â, The regulation of gestational age-dependent induction of phosphatidylcholine synthesis by glucocorticoids is still unclear (1), There is significant identity between the alpha-helical membrane-binding domains of CCT A and soybean oleosin (2), this enzyme is essential for survival (3), &euro, &ldquo, 4), Increase in fetal surfactant synthesis and lung maturity is caused by the glucocorticoidal induction of enzymes required for phosphatidylcholine synthesis towards the end of gestation (1) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | CCT alpha, CCT-alpha, CT A, CT antibody CTP:phosphocholine cytidylyltransferase A, CTPCT, Choline phosphate cytidylyltransferase A, Choline-phosphate cytidylyltransferase A, PCY1A_HUMAN, PCYT1, Pcyt1a, Phosphate cytidylyltransferase 1 choline alpha, Phosphate cytidylyltransferase 1 choline alpha isoform, Phosphorylcholine transferase A, CCT A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PCYT1A |
| Short name | PCYT1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | PCYT1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 8754 |
| Gene | PCYT1A |
| Long gene name | alpha , choline, phosphate cytidylyltransferase 1 |
| Synonyms gene | PCYT1 |
| Synonyms gene name | alpha isoform , choline, phosphate cytidylyltransferase 1 |
| Synonyms | CT CTPCT |
| Synonyms name | alpha isoform , choline, phosphate cytidylyltransferase 1 |
| Locus | 3q29 |
| Discovery year | 1999-05-05 |
| GenBank acession | L28957 |
| Entrez gene record | 5130 |
| Pubmed identfication | 7918629 |
| RefSeq identity | NM_005017 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000155670 |