Name : PCYT1A Antibody, Cy7 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN9622830501
| Long name | Cy7 Conjugated, PCYT1A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Cy7 |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | PCYT1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PCYT1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human PCYT1A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Expressed CCT A has lipid-dependent cytidylyltransferase activity (5), In cultured eukaryotic cells, The alpha isoform is located in the nucleus and is regulated by reversible phosphorylation and membrane association (3), The gene which encodes CCT A maps to human chromosome 3q (4), The rate-controlling enzyme in the phosphatidylcholine biosynthetic pathway is CTP-phosphocholine cytidylyltransferase A (CCT A) (2â, The regulation of gestational age-dependent induction of phosphatidylcholine synthesis by glucocorticoids is still unclear (1), There is significant identity between the alpha-helical membrane-binding domains of CCT A and soybean oleosin (2), this enzyme is essential for survival (3), &euro, &ldquo, 4), Increase in fetal surfactant synthesis and lung maturity is caused by the glucocorticoidal induction of enzymes required for phosphatidylcholine synthesis towards the end of gestation (1) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 743nm/767nm |
| Synonyms | CT CTPCT |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated | These antibodies are excite for emission at 650 nm and detected at a 676 nm wavelengths |
| Gene target | PCYT1A Conjugated |
| Short name | Conjugated, PCYT1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy7 |
| Alternative name | cyanine 7 coupled, PCYT1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 8754 |
| Gene | PCYT1A |
| Long gene name | alpha , choline, phosphate cytidylyltransferase 1 |
| Synonyms gene | PCYT1 |
| Synonyms gene name | alpha isoform , choline, phosphate cytidylyltransferase 1 |
| Synonyms name | alpha isoform , choline, phosphate cytidylyltransferase 1 |
| Locus | 3q29 |
| Discovery year | 1999-05-05 |
| GenBank acession | L28957 |
| Entrez gene record | 5130 |
| Pubmed identfication | 7918629 |
| RefSeq identity | NM_005017 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000155670 |