Name : PDE10A antibody
Supplier : MBS MONO
Price :630
SKU : GEN3115797547
| Also known as | PDE10A |
| Other names | N/A, cAMP and cAMP-inhibited cGMP 3', cAMP and cAMP-inhibited cGMP 3', dJ416F21, phosphodiesterase 10A, phosphodiesterase 10A1 (PDE10A1), 1 (phosphodiesterase 10A), 5'-cyclic phosphodiesterase 10A, 5'-cyclic phosphodiesterase 10A, N/A |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | PDE10A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | HSPDE10A, N/A, PDE10A, PDE10A |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG1 |
| Clone | 4A10 |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, N/A |
| Purification method | PDE10A antibody was purified by affinity chromatography |
| Form/Appearance | 50% glycerol and 0, containing 1% BSA, pH 7, 02% sodium azide, 3, Supplied in PBS buffer |
| Concentration | 500 ug-1 miligram per 1 mililiter |
| Storage and shipping | Cycles of freezing and defrosting may denaturate the polypeptide chains of the antibodies, Long term storage should be done after aliquoting and at -20°, thus reducing their activity, C, For shorter periods of time keep the antibody at +4 degrees Celsius |
| Tested applications: | Western Blot (WB) |
| French translation | anticorps |
| Gene target | PDE10A |
| Short name | PDE10A antibody |
| Alternative name | PDE10A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 8772 |
| Gene | PDE10A |
| Long gene name | phosphodiesterase 10A |
| Synonyms name | cAMP and cAMP-inhibited cGMP 3', -cyclic phosphodiesterase 10A , 5' |
| Locus | 6q27 |
| Discovery year | 1999-07-30 |
| GenBank acession | AB020593 |
| Entrez gene record | 10846 |
| Pubmed identfication | 10373451 |
| Classification | Phosphodiesterases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000015986 |