Name : PGGT1A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN5263276595
| Long name | Biotin Conjugated, PGGT1A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | PGGT1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PGGT1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human PGGT1A/FNTA |
| Gene ID number | 2339 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | A is usually but not always an aliphatic amino acid, FNTA is also a specific cytoplasmic interactor of the transforming growth factor-beta and activin type I receptors, It is likely to be a key component of the signaling pathway which involves p21ras, This enzyme has the remarkable property of farnesylating peptides as short as four residues in length that conform to the CAAX consensus sequence, This type of posttranslational modification provides a mechanism for membrane localization of proteins that lack a transmembrane domain, also known as CAAX farnesyltransferase (FTase), an important substrate for farnesyltransferase, and X is typically methionine or serine, attaches a farnesyl group from farnesyl pyrophosphate to cysteine residues at the fourth position from the C terminus of proteins that end in the so-called CAAX box, where C is cysteine, FNTA |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | FPTA PGGT1A PTAR2 |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PGGT1A Conjugated |
| Short name | Conjugated, PGGT1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, PGGT1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3782 |
| Gene | FNTA |
| Long gene name | CAAX box, alpha , farnesyltransferase |
| Synonyms name | protein prenyltransferase alpha subunit repeat containing 2 protein farnesyltransferase/geranylgeranyltransferase type-1 subunit alpha |
| Locus | 8p11, 21 |
| Discovery year | 1993-04-08 |
| GenBank acession | L10413 |
| Entrez gene record | 2339 |
| Pubmed identfication | 8276393 |
| RefSeq identity | NM_002027 |
| Classification | Prenyltransferase alpha subunit repeat containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000165279 |