Name : Phospho-CDC25A Antibody (pS293)
Supplier : NJS POLY
Price :406
SKU : GEN7687275368
| Category | Antibody |
| Concentration | pH 7, with 0, 09% sodium azide, 4, In 1X PBS |
| Form | Antigen affinity purified |
| Conjugation | Unconjugated |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Recognised antigen | Phospho-CDC25A (pS293) |
| Host animal | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Clonality | Polyclonal (rabbit origin) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability to test the antibody against all known species, we cannot guarantee that no other cross reactivity can occur, Human (Homo sapiens) |
| Tested applications | ELISA, WB |
| Recommended dilutions | Western blot: 1:1000 |
| Notes | Titration of the phospho-CDC25A antibody may be required due to differences in protocols and secondary/substrate sensitivity |
| Intented use | This phospho-CDC25A antibodyis to be used only for research purposes and not for diagnostics |
| Uniprot # | P30304 |
| Purity | Antigen affinity |
| Description | CDC25A is an oncogene, CDC25A is required for progression from G1 to the S phase of the cell cycle, CDC25A is specifically degraded in response to DNA damage, It activates the cyclin-dependent kinase CDC2 by removing two phosphate groups, Two transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene, although its exact role in oncogenesis has not been demonstrated, which prevents cells with chromosomal abnormalities from progressing through cell division, CDC25A is a member of the CDC25 family of phosphatases |
| Immunogen | This phospho-CDC25A antibody was produced from rabbits immunized with a KLH conjugated synthetic phosphopeptide corresponding to amino acid residues surrounding pS293 of human CDC25A |
| Storage | Celcius or lower, Cycles of freezing and thawing can denaturate the peptide chains of the antibodies and reduce their sensitivity and/or change their affinity, Prepare aliqotes in such a manner so that freeze-thaw cycles are minimized, Aliquot the phospho-CDC25A antibody and store frozen at -20 deg |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by NJS poly they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Phospho-CDC25A (pS293) |
| Short name | Phospho-CDC25A Antibody (pS293) |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | phosphorilated-CDC25A (Antibody to) (pS293) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1725 |
| Gene | CDC25A |
| Long gene name | cell division cycle 25A |
| Synonyms gene name | cell division cycle 25A cell division cycle 25 homolog A (S, cerevisiae) cell division cycle 25 homolog A (S, pombe) |
| Locus | 3p21, 31 |
| Discovery year | 1992-07-31 |
| GenBank acession | M81933 |
| Entrez gene record | 993 |
| Pubmed identfication | 1836978 |
| RefSeq identity | NM_001789 |
| Classification | Class III Cys-based CDC25 phosphatases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133535 |