Name : PI3K P85 alpha/gamma/beta (Ab-467/199/464) Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :315
SKU : GEN5150701856
| Alternative name1 | Anti-PI3K P85 alpha/gamma/beta (Ab-467/199/464) Antibody |
| Alternative name2 | Anti-, PI3K P85 alpha/gamma/beta (Ab-467/199/464) |
| Alternative name3 | PI3K P85 alpha/gamma/beta (Ab-467/199/464) Antibody |
| Alternative name4 | PI3K P85 alpha/gamma/beta |
| Alternative name5 | PI3K P85 a/g/b (Ab-467/199/464) Antibody |
| Other names | PI3-kinase subunit p85-alpha, PI3-kinase subunit p85-alpha, PI3K regulatory subunit alpha, Phosphatidylinositol 3-kinase 85 kDa regulatory subunit alpha, Phosphatidylinositol 3-kinase regulatory subunit alpha, PtdIns-3-kinase regulatory subunit p85-alpha, phosphatidylinositol 3-kinase, phosphatidylinositol 3-kinase 85 kDa regulatory subunit alpha, phosphatidylinositol 3-kinase regulatory subunit alpha, phosphatidylinositol 3-kinase-associated p-85 alpha, phosphoinositide-3-kinase, phosphoinositide-3-kinase regulatory subunit, polypeptide 1 (p85 alpha), ptdIns-3-kinase regulatory subunit alpha, regulatory subunit, regulatory subunit 1 (alpha), phosphatidylinositol 3-kinase regulatory subunit alpha isoform 4 |
| Gene name | N/A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | AGM7, GRB1, GRB1, IMD36, PI3-kinase regulatory subunit alpha, PI3-kinase subunit p85-alpha, PI3K regulatory subunit alpha, PIK3R1, PtdIns-3-kinase regulatory subunit alpha, PtdIns-3-kinase regulatory subunit p85-alpha, p85, p85-ALPHA, PIK3R1 |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Rabbit |
| Species reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Specificity and cross-reactivity | PI3K P85 alpha/gamma/beta (Ab-467/199/464) Antibody detects endogenous levels of total PI3K P85 alpha/gamma/beta protein |
| Purification method | The antibody against non-phosphopeptide was removed by chromatography using non-phosphopeptide corresponding to the phosphorylation, The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific phosphopeptide |
| Form/Appearance | 0, Other components are: 150mM NaCl, The pH is 7, 02% Na azide and 50% glycerol, 4, This rabbit Immunoglobulin G (IgG) is supplied in PBS buffer that does not contain Mg2+ and Ca2+ |
| Concentration | 05mg/0, 05ml |
| Storage and shipping | productone can be stored at -20 degrees Celsius up to 12 months |
| Tested for: | Immunohistochemistry (IHC) |
| Description | Polyclonal antibodies generally are more stable and retain their reactivity under unfavorable conditions, Polyclonal antibodies have series of advantages - larger batches can be supplied at a time, Properly used, To obtain more detailed information on productone, please, refer to the full product datasheet, the time needed for production is considerably shorter, they are inexpensive to manufacture and respectively to buy, this antibody will ensure excellent and reproducible results with guaranteed success for the applications that it is tested in, productone is a polyclonal antibody of high purity and binding affinity for the antigen that it is risen against |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PI3K P85 alpha/gamma/beta (Ab-467/199/464) |
| Short name | PI3K P85 alpha/gamma/beta (Ab-467/199/464) Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | PI3K P85 a/g/b (Antibody-467/199/464) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 8975 |
| Gene | PIK3CA |
| Long gene name | phosphatidylinositol-4, 5-bisphosphate 3-kinase catalytic subunit alpha |
| Synonyms gene name | alpha polypeptide phosphatidylinositol-4, catalytic, catalytic subunit alpha , phosphoinositide-3-kinase, 5-bisphosphate 3-kinase |
| Synonyms | PI3K |
| Locus | 3q26, 32 |
| Discovery year | 1994-07-15 |
| Entrez gene record | 5290 |
| Pubmed identfication | 1322797 |
| Classification | Phosphatidylinositol 3-kinase subunits |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000157311 |
| Locus Specific Databases | LRG_310 |