Name : pMX-STAT5A Retroviral Vector
Supplier : CELLULAR BIOLOGY LABS
Price :797
SKU : GEN6756798044
| We send this reagant on | Blue Ice |
| The temperatureerature for storage is | -80º, C |
| SDS or safty data sheet | more (RTV-to 999) GHS, pdf |
| Type of reagent | Viral Expression |
| Related techniques | Gene-Specific Retroviral Expression Plasmids, Retroviral Expression, Retroviral Vectors: Transcription Regulation, Viral Expression |
| Use of the reagent | Use this gene-specific construct for downstream recombinant retroviral packaging |
| Cellular use | 100 µ, L of bacterial glycerol stock |
| Living modified organisme in this reagent or LMO | E, coli Unfiltered |
| Conjugation and form | host specific |
| Species compatible to | human cells and cell lines and other cells |
| Use of this test kit or product | Molecular biology |
| Antigen | the sequence of the protein |
| Buffer | 6, The concentration in mg/ml in a 10mM of buffered solution at pH 7 to 7 |
| Molecular weight | kiloDalton |
| This reagent is purified | 98 |
| Gene target | pMX-STAT5A Retroviral Vector |
| Short name | pMX-STAT5A Retroviral Vector |
| Technique | Vectors |
| Alternative name | pMX-signal transducer and activator on transcription 5A Retroviral integrating Desoxyribonucleic acid sequence |
| Alternative to gene target | DNA-templated and biological process this GO :0006355 and regulation of transcription, DNA-templated and biological process this GO :0006357 and regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0006549 and isoleucine metabolic process and biological process this GO :0006573 and valine metabolic process and biological process this GO :0006600 and creatine metabolic process and biological process this GO :0006631 and fatty acid metabolic process and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007259 and JAK-STAT cascade and biological process this GO :0007565 and female pregnancy and biological process this GO :0007595 and lactation and biological process this GO :0008284 and positive regulation of cell proliferation and biological process this GO :0018108 and peptidyl-tyrosine phosphorylation and biological process this GO :0019218 and regulation of steroid metabolic process and biological process this GO :0019221 and cytokine-mediated signaling pathway and biological process this GO :0019530 and taurine metabolic process and biological process this GO :0019903 and protein phosphatase binding and molecular function this GO :0019915 and lipid storage and biological process this GO :0030155 and regulation of cell adhesion and biological process this GO :0030856 and regulation of epithelial cell differentiation and biological process this GO :0030879 and mammary gland development and biological process this GO :0032825 and positive regulation of natural killer cell differentiation and biological process this GO :0033026 and negative regulation of mast cell apoptotic process and biological process this GO :0033077 and T cell differentiation in thymus and biological process this GO :0038161 and prolactin signaling pathway and biological process this GO :0040014 and regulation of multicellular organism growth and biological process this GO :0040018 and positive regulation of multicellular organism growth and biological process this GO :0042104 and positive regulation of activated T cell proliferation and biological process this GO :0043029 and T cell homeostasis and biological process this GO :0043066 and negative regulation of apoptotic process and biological process this GO :0043434 and response to peptide hormone and biological process this GO :0045086 and positive regulation of interleukin-2 biosynthetic process and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045579 and positive regulation of B cell differentiation and biological process this GO :0045588 and positive regulation of gamma-delta T cell differentiation and biological process this GO :0045621 and positive regulation of lymphocyte differentiation and biological process this GO :0045647 and negative regulation of erythrocyte differentiation and biological process this GO :0045931 and positive regulation of mitotic cell cycle and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0045954 and positive regulation of natural killer cell mediated cytotoxicity and biological process this GO :0046449 and creatinine metabolic process and biological process this GO :0046543 and development of secondary female sexual characteristics and biological process this GO :0046544 and development of secondary male sexual characteristics and biological process this GO :0048541 and Peyer's patch development and biological process this GO :0050729 and positive regulation of inflammatory response and biological process this GO :0060376 and positive regulation of mast cell differentiation and biological process this GO :0060397 and JAK-STAT cascade involved in growth hormone signaling pathway and biological process this GO :0060740 and prostate gland epithelium morphogenesis and biological process this GO :0060742 and epithelial cell differentiation involved in prostate gland development and biological process this GO :0061180 and mammary gland epithelium development and biological process this GO :0070668 and positive regulation of mast cell proliferation and biological process this GO :0097011 and cellular response to granulocyte macrophage colony-stimulating factor stimulus and biological process, MGF and STAT5, STAT5A and IDBG-50625 and ENSG00000126561 and 6776, STAT5A and IDBG-640187 and ENSBTAG00000009496 and 282375, Stat5a and IDBG-211618 and ENSMUSG00000004043 and 20850, nuclei, protein phosphatase binding, this GO :0000255 and allantoin metabolic process and biological process this GO :0000979 and RNA polymerase II core promoter sequence-specific DNA binding and molecular function this GO :0001553 and luteinization and biological process this GO :0001779 and natural killer cell differentiation and biological process this GO :0003677 and DNA binding and molecular function this GO :0003700 and sequence-specific DNA binding transcription factor activity and molecular function this GO :0004871 and signal transducer activity and molecular function this GO :0005509 and calcium ion binding and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005654 and nucleoplasm and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0006101 and citrate metabolic process and biological process this GO :0006103 and 2-oxoglutarate metabolic process and biological process this GO :0006105 and succinate metabolic process and biological process this GO :0006107 and oxaloacetate metabolic process and biological process this GO :0006351 and transcription, this GO :0000979: RNA polymerase II core promoter sequence-specific DNA binding, this GO :0000979: RNA polymerase II core promoter sequence-specific DNA binding and also this GO :0003677: DNA binding and also this GO :0003700: sequence-specific DNA binding transcription factor activity and also this GO :0004871: signal transducer activity and also this GO :0005509: calcium ion binding and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0019903: protein phosphatase binding, this GO :0003677: DNA binding, this GO :0003700: sequence-specific DNA binding transcription factor activity, this GO :0004871: signal transducer activity, this GO :0005509: calcium ion binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0019903: protein phosphatase binding, signal transducer and activator of transcription 5A |
| Identity | 11366 |
| Gene | STAT5A |
| Long gene name | signal transducer and activator of transcription 5A |
| Synonyms gene | STAT5 |
| Synonyms | MGF |
| Locus | 17q21, 2 |
| Discovery year | 1995-11-09 |
| GenBank acession | U43185 |
| Entrez gene record | 6776 |
| Pubmed identfication | 7719937 8631883 |
| RefSeq identity | NM_003152 |
| Classification | SH2 domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000150725 |