Name : Pongo abelii Rab-like protein 2A (RABL2A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1691
SKU : GEN8187836083
| Long name | Recombinant Pongo abelii Rab-like protein 2A (RABL2A) |
| Alternative names | Rab-like protein 2A, rab-like protein 2A, rab-like protein 2A |
| Gene name | RABL2A |
| Other gene names | DKFZP459L0118, RABL2A, RABL2A |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Rab-like protein 2A (RABL2A) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Pongo abelii Rab-like protein 2A (RABL2A) |
| Short name | Pongo abelii Rab-like protein 2A (RABL2A) |
| Alternative name | Pongo abelii Rab-like protein 2A (RABL2A) |
| Identity | 9799 |
| Gene | RABL2A |
| Long gene name | RAB, member of RAS oncogene family-like 2A |
| Locus | 2q14, 1 |
| Discovery year | 1998-09-29 |
| Entrez gene record | 11159 |
| Pubmed identfication | 10444334 |
| Classification | RAB like GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000047828 |