Name : PP1A/PP2CA/PPP1CA Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN1562702995
| Long name | PP1A/PP2CA/PPP1CA Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | PP1A/PP2CA/PPP1CA PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | PP1A/PP2CA/PPP1CA |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PP1A/PP2CA/PPP1CA |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human PP1A/PP2CA |
| Gene ID number | 5499 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | It binds to magnesium or manganese ions and exists as a monomer, It is essential for cell division, PPP1A is involved in the regulation long term synaptic plasticity and may play an important role in dephosphorylating substrates such as Ca2+/calmodulin dependent protein kinase II, and participates in the regulation of glycogen metabolism, muscle contractility and protein synthesis, PPP1A is a serine/threonine protein phosphatase catalytic subunit that is essential for regulating cellular stress responses in eukaryotes |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | EC 3, MGC15877, MGC1674, MGC9201, PP1A, PP2C ALPHA, PP2CA, PPP1CA, Protein Phosphatase 2C Alpha Isoform, Serine threonine protein phosphatase PP1 alpha catalytic subunit, 1, 3, 16, PP 1A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PP1A/PP2CA/PPP1CA |
| Short name | PP1A/PP2CA/PPP1CA Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | PP1A/PP2CA/PPP1CA (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9281 |
| Gene | PPP1CA |
| Long gene name | protein phosphatase 1 catalytic subunit alpha |
| Synonyms gene | PPP1A |
| Synonyms gene name | alpha isoform protein phosphatase 1, alpha isozyme , catalytic subunit, catalytic subunit, protein phosphatase 1 |
| Synonyms | PP1A PP-1A PP1alpha |
| Locus | 11q13 |
| Discovery year | 1989-10-11 |
| Entrez gene record | 5499 |
| RefSeq identity | NM_002708 |
| Classification | Protein phosphatase catalytic subunits |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000167671 |