Name : PP1A/PP2CA/PPP1CA Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN4003010195
| Long name | Cy3 Conjugated, PP1A/PP2CA/PPP1CA Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | PP1A/PP2CA/PPP1CA |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PP1A/PP2CA/PPP1CA |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human PP1A/PP2CA |
| Gene ID number | 5499 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | It binds to magnesium or manganese ions and exists as a monomer, It is essential for cell division, PPP1A is involved in the regulation long term synaptic plasticity and may play an important role in dephosphorylating substrates such as Ca2+/calmodulin dependent protein kinase II, and participates in the regulation of glycogen metabolism, muscle contractility and protein synthesis, PPP1A is a serine/threonine protein phosphatase catalytic subunit that is essential for regulating cellular stress responses in eukaryotes |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | PP1A PP-1A PP1alpha |
| Properties | 1 of the PP1A/PP2CA/PPP1CA Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PP1A/PP2CA/PPP1CA Conjugated |
| Short name | Conjugated, PP1A/PP2CA/PPP1CA Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, PP1A/PP2CA/PPP1CA (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9281 |
| Gene | PPP1CA |
| Long gene name | protein phosphatase 1 catalytic subunit alpha |
| Synonyms gene | PPP1A |
| Synonyms gene name | alpha isoform protein phosphatase 1, alpha isozyme , catalytic subunit, catalytic subunit, protein phosphatase 1 |
| Locus | 11q13 |
| Discovery year | 1989-10-11 |
| Entrez gene record | 5499 |
| RefSeq identity | NM_002708 |
| Classification | Protein phosphatase catalytic subunits |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000167671 |