Name : PP2A alpha + beta Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3425283320
| Long name | PP2A alpha + beta Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | PP2A alpha + beta PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | PP2A alpha + beta |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PP2A alpha + beta |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 267-309/309 |
| Subcellular location | Nucleus, Cytoplasm |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human PP-2A |
| Gene ID number | 5515 |
| Swiss Prot | P67775 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Activates RAF1 by dephosphorylating it at 'Ser-259', Can dephosphorylate SV4 large T antigen and p53/TP53, Cooperates with SGOL2 to protect centromeric cohesin from separase-mediated cleavage in oocytes specifically during meiosis I (By similarity), PP2A can modulate the activity of phosphorylase B kinase casein kinase 2, and MAP-2 kinase, mitogen-stimulated S6 kinase, PP2A is the major phosphatase for microtubule-associated proteins (MAPs) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | PP2A-alpha, PP2Ac, PP2CA, PP2Calpha, PPP2CA, Replication protein C, Serine/threonine-protein phosphatase 2A catalytic subunit alpha isoform, RP-C |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PP2A alpha + beta |
| Short name | PP2A alpha + beta Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | PP2A a and b (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |