Name : PP2A alpha + beta Antibody, ALEXA FLUOR 488
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN6630392023
| Long name | ALEXA FLUOR 488 Conjugated, PP2A alpha + beta Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-PP2A alpha + beta PAb ALEXA FLUOR 488 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 488, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | PP2A alpha + beta |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PP2A alpha + beta |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 267-309/309 |
| Subcellular location | Nucleus, Cytoplasm |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human PP-2A |
| Gene ID Number | 5515 |
| Swiss Prot | P67775 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Activates RAF1 by dephosphorylating it at 'Ser-259', Can dephosphorylate SV4 large T antigen and p53/TP53, Cooperates with SGOL2 to protect centromeric cohesin from separase-mediated cleavage in oocytes specifically during meiosis I (By similarity), PP2A can modulate the activity of phosphorylase B kinase casein kinase 2, and MAP-2 kinase, mitogen-stimulated S6 kinase, PP2A is the major phosphatase for microtubule-associated proteins (MAPs) |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 499nm/519nm |
| Synonyms | PP2A-alpha, PP2Ac, PP2CA, PP2Calpha, PPP2CA, Replication protein C, Serine/threonine-protein phosphatase 2A catalytic subunit alpha isoform, RP-C |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 488 has the same range to that of fluorescein isothiocyanate (FITC), Also Alexa Fluor 488 is pH stable, As a result of this photo stability, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is distinguished in the FL1 of a FACS-Calibur or FACScan, has a very high photo stability, it has turned into an antibody for fluorescent microscopy and FACS FLOW cytometry, yet the PP2A alpha + beta Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | Alexa Fluor |
| Gene target | PP2A alpha + beta |
| Short name | PP2A alpha + beta Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 488 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 488, PP2A a and b (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |