Name : PP2A alpha + beta Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN3085223716
| Long name | Biotin Conjugated, PP2A alpha + beta Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | PP2A alpha + beta |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PP2A alpha + beta |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 267-309/309 |
| Subcellular location | Nucleus, Cytoplasm |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human PP-2A |
| Gene ID number | 5515 |
| Swiss Prot | P67775 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Activates RAF1 by dephosphorylating it at 'Ser-259', Can dephosphorylate SV4 large T antigen and p53/TP53, Cooperates with SGOL2 to protect centromeric cohesin from separase-mediated cleavage in oocytes specifically during meiosis I (By similarity), PP2A can modulate the activity of phosphorylase B kinase casein kinase 2, and MAP-2 kinase, mitogen-stimulated S6 kinase, PP2A is the major phosphatase for microtubule-associated proteins (MAPs) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | PP2A-alpha, PP2Ac, PP2CA, PP2Calpha, PPP2CA, Replication protein C, Serine/threonine-protein phosphatase 2A catalytic subunit alpha isoform, RP-C |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PP2A alpha + beta Conjugated |
| Short name | Conjugated, PP2A alpha + beta Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, PP2A a and b (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |