Name : PPP1CA Antibody
Supplier : MBS MONO
Price :370
SKU : GEN8955053340
| Also known as | PPP1CA |
| Other names | N/A, Serine/threonine-protein phosphatase PP1-alpha catalytic subunit, alpha isoform, alpha isozyme, alpha isozyme (PPP1CA), catalytic subunit, catalytic subunit, catalytic subunit, mRNA, protein phosphatase 1, protein phosphatase 1, serine/threonine protein phosphatase PP1-alpha 1 catalytic subunit, serine/threonine-protein phosphatase PP1-alpha catalytic subunit, transcript variant 3, Homo sapiens protein phosphatase 1 |
| Category | Antibodies |
| Subcategory | Mnoclonal antibodies |
| Gene name | PP-1A, PP-1A, PP1A, PP1alpha, PPP1A, PPP1A, PPP1CA, PPP1CA |
| Gene name synonims | PP-1A, PP-1A, PP1A, PP1alpha, PPP1A, PPP1A, PPP1CA, PPP1CA |
| Other gene names | PP-1A, PP-1A, PP1A, PP1alpha, PPP1A, PPP1A, PPP1CA, PPP1CA |
| Clonality | Monoclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | N/A |
| Host organism | Mouse (Mus musculus) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability for testing each and every species, the reactivity of the antibody may extend to other species which are not listed hereby, Human (Homo sapiens) |
| Specificity and cross-reactivity | Since it is not possible to test each and every species our knowledge on the corss reactivity of the antibodies is limited, This particular antibody might cross react with speacies outside of the listed ones, N/A |
| Purification method | Protein G-Sepharose affinity purified |
| Form/Appearance | Liquid |
| Concentration | 05mg/0, 05ml |
| Storage and shipping | Repeated freeze/thaw cycles may denaturate the polypeptide chains of the antibody causing loss of activity, the antibody should be stored at -20 degrees Celsius, therefore such cycles should be avoided, After aliquoting for optimal long term storage |
| Tested applications: | Western Blot (WB), ELISA (EIA) |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS mono they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | PPP1CA |
| Short name | PPP1CA Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | PPP1CA (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9281 |
| Gene | PPP1CA |
| Long gene name | protein phosphatase 1 catalytic subunit alpha |
| Synonyms gene | PPP1A |
| Synonyms gene name | alpha isoform protein phosphatase 1, alpha isozyme , catalytic subunit, catalytic subunit, protein phosphatase 1 |
| Synonyms | PP1A PP-1A PP1alpha |
| Locus | 11q13 |
| Discovery year | 1989-10-11 |
| Entrez gene record | 5499 |
| RefSeq identity | NM_002708 |
| Classification | Protein phosphatase catalytic subunits |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000167671 |