Name : PPP2R3A Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN6623271214
| Long name | HRP Conjugated, PPP2R3A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | PPP2R3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PPP2R3A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human PPP2R3A |
| Gene ID number | 5523 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | and also might direct the localization of the catalytic enzyme to a particular subcellular compartment, The B regulatory subunit might modulate substrate selectivity and catalytic activity |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | PPP2R3A Conjugated |
| Short name | Conjugated, PPP2R3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, PPP2R3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9307 |
| Gene | PPP2R3A |
| Long gene name | protein phosphatase 2 regulatory subunit B', ', alpha |
| Synonyms gene | PPP2R3 |
| Synonyms gene name | (PR 72), alpha isoform and (PR 130), beta isoform , protein phosphatase 2 (formerly 2A), regulatory subunit B', ' |
| Locus | 3q22, 2-q22, 3 |
| Discovery year | 1993-01-25 |
| GenBank acession | L12146 |
| Entrez gene record | 5523 |
| Pubmed identfication | 8392071 |
| RefSeq identity | NM_002718 |
| Classification | Protein phosphatase 2 regulatory subunits EF-hand domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000159766 |