Name : RAB11A (1565CT164.36.80) Monoclonal Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :281
SKU : GEN1843334053
| Long name | 36, 80) Monoclonal Antibody, RAB11A (1565CT164 |
| Also known as | 36, 80) Monoclonal Antibody, RAB11A (1565CT164 |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | RAB11A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RAB11A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Monoclonal |
| Clone number | 1565CT164, 36, 80 |
| Source | This RAB11A antibody is generated from a mouse immunized with a purified recombinant protein of human RAB11A |
| Gene ID number | 8766 |
| Swiss Prot | P62491 |
| Tested Applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:25), WB(1:4000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | ANXA2, Acts as a major regulator of membrane delivery during cytokinesis, CDC42 and DNMBP promotes transcytosis of PODXL to the apical membrane initiation sites (AMIS), May also play a role in melanosome transport and release from melanocytes, PARD3, PRKCI, Participates in the sorting and basolateral transport of CDH1 from the Golgi apparatus to the plasma membrane, RAB8A, Rabs cycle between an inactive GDP-bound form and an active GTP-bound form that is able to recruit to membranes different set of downstream effectors directly responsible for vesicle formation, Regulates the recycling of FCGRT (receptor of Fc region of monomeric Ig G) to basolateral membranes, Required in a complex with MYO5B and RAB11FIP2 for the transport of NPC1L1 to the plasma membrane, That Rab regulates endocytic recycling, Together with MYO5B and RAB8A participates in epithelial cell polarization, Together with MYO5B participates in CFTR trafficking to the plasma membrane and TF (Transferrin) recycling in nonpolarized cells, Together with RAB3IP, apical surface formation and lumenogenesis, from the formation of transport vesicles to their fusion with membranes, movement, tethering and fusion, the exocyst complex, The small GTPases Rab are key regulators of intracellular membrane trafficking |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | RAB11, RAB11A, Rab-11, Ras-related protein Rab-11A, YL8 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| Gene target | 36, 80) Monoclonal, RAB11A (1565CT164 |
| Short name | 36, 80) Monoclonal Antibody, RAB11A (1565CT164 |
| Technique | Monoclonals or monoclonal antibodies, antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | member RAS oncogene family (1565CT164, 36, 80) monoclonal (Antibody to), RAB11A |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | Plasma membranes, RAB11A and IDBG-17737 and ENSG00000103769 and 8766, RAB11A and IDBG-645409 and ENSBTAG00000018959 and 534708, Rab11a and IDBG-176597 and ENSMUSG00000004771 and 53869, YL8, member RAS oncogene family, syntaxin binding, this GO :0000910 and cytokinesis and biological process this GO :0003924 and GTPase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005525 and GTP binding and molecular function this GO :0005622 and intracellular and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005739 and mitochondrion and cellular component this GO :0005802 and trans- this GO lgi network and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0006184 and GTP catabolic process and biological process this GO :0006833 and water transport and biological process this GO :0006886 and intracellular protein transport and biological process this GO :0006913 and nucleocytoplasmic transport and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007264 and small GTPase mediated signal transduction and biological process this GO :0015031 and protein transport and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016192 and vesicle-mediated transport and biological process this GO :0019905 and syntaxin binding and molecular function this GO :0030133 and transport vesicle and cellular component this GO :0030424 and axon and cellular component this GO :0030659 and cytoplasmic vesicle membrane and cellular component this GO :0030670 and pha this GO cytic vesicle membrane and cellular component this GO :0031175 and neuron projection development and biological process this GO :0032154 and cleavage furrow and cellular component this GO :0032402 and melanosome transport and biological process this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045335 and pha this GO cytic vesicle and cellular component this GO :0045773 and positive regulation of axon extension and biological process this GO :0048169 and regulation of long-term neuronal synaptic plasticity and biological process this GO :0048227 and plasma membrane to endosome transport and biological process this GO :0048471 and perinuclear region of cytoplasm and cellular component this GO :0051223 and regulation of protein transport and biological process this GO :0055037 and recycling endosome and cellular component this GO :0055038 and recycling endosome membrane and cellular component this GO :0055085 and transmembrane transport and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component this GO :0072659 and protein localization to plasma membrane and biological process, this GO :0003924: GTPase activity, this GO :0003924: GTPase activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0005525: GTP binding and also this GO :0019905: syntaxin binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005525: GTP binding, this GO :0019905: syntaxin binding, RAB11A |
| Identity | 9760 |
| Gene | RAB11A |
| Long gene name | RAB11A, member RAS oncogene family |
| Synonyms | YL8 |
| Locus | 15q22, 31 |
| Discovery year | 1999-02-09 |
| GenBank acession | X56740 |
| Entrez gene record | 8766 |
| Pubmed identfication | 1704119 9662449 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133162 |