Name : RAB11A antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :426
SKU : GEN2141865911
| Alternative name1 | Anti-RAB11A antibody |
| Alternative name2 | Anti-, RAB11A |
| Alternative name3 | RAB11A antibody |
| Alternative name4 | RAB11A |
| Alternative name5 | ", ", MGC1490, RAB11A, RAB11A, YL8, member RAS oncogene family, member RAS oncogene family", member RAS oncogene family), member oncogene family", rab-11, ras-related protein Rab-11A, RAB 11A, RAB11A, Rabbit polyclonal antibody to RAB11A (RAB11A |
| Other names | RAB 11A, RAB11A, Ras-related protein Rab-11A, YL8, member RAS oncogene family, member oncogene family, rab-11, ras-related protein Rab-11A, ras-related protein Rab-11A isoform 1 |
| Gene name | RAB11A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | RAB11, RAB11A, Rab-11, YL8, RAB11A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Rabbit |
| Species reactivity | Human |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Purification method | Purified by antigen-affinity chromatography |
| Form/Appearance | Liquid |
| Concentration | 76 mg/ml |
| Storage and shipping | Aliquot and store at -20 degrees Celsius, Multiple freeze-thaw cycles should be avoided as they may damage the peptide chains and/or other components and reduce the activity, The product should be kept as concentrated solution |
| Tested for: | Western Blot (WB) |
| Description | Polyclonal antibodies generally are more stable and retain their reactivity under unfavorable conditions, Polyclonal antibodies have series of advantages - larger batches can be supplied at a time, Properly used, To obtain more detailed information on productone, please, refer to the full product datasheet, the time needed for production is considerably shorter, they are inexpensive to manufacture and respectively to buy, this antibody will ensure excellent and reproducible results with guaranteed success for the applications that it is tested in, productone is a polyclonal antibody of high purity and binding affinity for the antigen that it is risen against |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| French translation | anticorps |
| Gene target | RAB11A |
| Short name | RAB11A antibody |
| Alternative name | member RAS oncogene family (Antibody to), RAB11A |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | Plasma membranes, RAB11A and IDBG-17737 and ENSG00000103769 and 8766, RAB11A and IDBG-645409 and ENSBTAG00000018959 and 534708, Rab11a and IDBG-176597 and ENSMUSG00000004771 and 53869, YL8, member RAS oncogene family, syntaxin binding, this GO :0000910 and cytokinesis and biological process this GO :0003924 and GTPase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005525 and GTP binding and molecular function this GO :0005622 and intracellular and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005739 and mitochondrion and cellular component this GO :0005802 and trans- this GO lgi network and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0006184 and GTP catabolic process and biological process this GO :0006833 and water transport and biological process this GO :0006886 and intracellular protein transport and biological process this GO :0006913 and nucleocytoplasmic transport and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007264 and small GTPase mediated signal transduction and biological process this GO :0015031 and protein transport and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016192 and vesicle-mediated transport and biological process this GO :0019905 and syntaxin binding and molecular function this GO :0030133 and transport vesicle and cellular component this GO :0030424 and axon and cellular component this GO :0030659 and cytoplasmic vesicle membrane and cellular component this GO :0030670 and pha this GO cytic vesicle membrane and cellular component this GO :0031175 and neuron projection development and biological process this GO :0032154 and cleavage furrow and cellular component this GO :0032402 and melanosome transport and biological process this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045335 and pha this GO cytic vesicle and cellular component this GO :0045773 and positive regulation of axon extension and biological process this GO :0048169 and regulation of long-term neuronal synaptic plasticity and biological process this GO :0048227 and plasma membrane to endosome transport and biological process this GO :0048471 and perinuclear region of cytoplasm and cellular component this GO :0051223 and regulation of protein transport and biological process this GO :0055037 and recycling endosome and cellular component this GO :0055038 and recycling endosome membrane and cellular component this GO :0055085 and transmembrane transport and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component this GO :0072659 and protein localization to plasma membrane and biological process, this GO :0003924: GTPase activity, this GO :0003924: GTPase activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0005525: GTP binding and also this GO :0019905: syntaxin binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005525: GTP binding, this GO :0019905: syntaxin binding, RAB11A |
| Identity | 9760 |
| Gene | RAB11A |
| Long gene name | RAB11A, member RAS oncogene family |
| Synonyms | YL8 |
| Locus | 15q22, 31 |
| Discovery year | 1999-02-09 |
| GenBank acession | X56740 |
| Entrez gene record | 8766 |
| Pubmed identfication | 1704119 9662449 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000133162 |