Name : RAB27A (1590CT813.266.26) Monoclonal Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :281
SKU : GEN5972096682
| Long name | 26) Monoclonal Antibody, 266, RAB27A (1590CT813 |
| Also known as | 26) Monoclonal Antibody, 266, RAB27A (1590CT813 |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | RAB27A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RAB27A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Monoclonal |
| Clone number | 1590CT813, 26, 266 |
| Source | This RAB27A antibody is generated from a mouse immunized with a recombinant protein of human RAB27A |
| Gene ID number | 5873 |
| Swiss Prot | P51159 |
| Tested Applications | FCM, WB |
| Recommended dilutions | WB(1:2000), FC(1:25) |
| Cross reactivity | Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Required for both granule maturation and granule docking and priming at the immunologic synapse, Plays a role in cytotoxic granule exocytosis in lymphocytes |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | GTP-binding protein Ram, HsT18676, RAB27, RAB27A, RAM, Rab-27, Ras-related protein Rab-27A, GS2 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| Gene target | 26) Monoclonal, 266, RAB27A (1590CT813 |
| Short name | 26) Monoclonal Antibody, 266, RAB27A (1590CT813 |
| Technique | Monoclonals or monoclonal antibodies, antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | member RAS oncogene family (1590CT813, 26) monoclonal (Antibody to), 266, RAB27A |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | GS2 and HsT18676 and RAB27 and RAM, Plasma membranes, RAB27A and IDBG-12971 and ENSG00000069974 and 5873, Rab27a and IDBG-184264 and ENSMUSG00000032202 and 11891, member RAS oncogene family, myosin V binding, this GO :0001750 and photoreceptor outer segment and cellular component this GO :0003924 and GTPase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005525 and GTP binding and molecular function this GO :0005622 and intracellular and cellular component this GO :0005764 and lysosome and cellular component this GO :0005770 and late endosome and cellular component this GO :0005794 and this GO lgi apparatus and cellular component this GO :0006184 and GTP catabolic process and biological process this GO :0006605 and protein targeting and biological process this GO :0006886 and intracellular protein transport and biological process this GO :0006887 and exocytosis and biological process this GO :0006913 and nucleocytoplasmic transport and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007264 and small GTPase mediated signal transduction and biological process this GO :0007596 and blood coagulation and biological process this GO :0015031 and protein transport and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016192 and vesicle-mediated transport and biological process this GO :0016324 and apical plasma membrane and cellular component this GO :0019003 and GDP binding and molecular function this GO :0019882 and antigen processing and presentation and biological process this GO :0019904 and protein domain specific binding and molecular function this GO :0030141 and secretory granule and cellular component this GO :0030318 and melanocyte differentiation and biological process this GO :0030425 and dendrite and cellular component this GO :0030667 and secretory granule membrane and cellular component this GO :0031489 and myosin V binding and molecular function this GO :0032400 and melanosome localization and biological process this GO :0032402 and melanosome transport and biological process this GO :0032585 and multivesicular body membrane and cellular component this GO :0042470 and melanosome and cellular component this GO :0043316 and cytotoxic T cell degranulation and biological process this GO :0043320 and natural killer cell degranulation and biological process this GO :0043473 and pigmentation and biological process this GO :0044267 and cellular protein metabolic process and biological process this GO :0045921 and positive regulation of exocytosis and biological process this GO :0051875 and pigment granule localization and biological process this GO :0051904 and pigment granule transport and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component this GO :0070382 and exocytic vesicle and cellular component this GO :0071985 and multivesicular body sorting pathway and biological process, this GO :0003924: GTPase activity, this GO :0003924: GTPase activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0005525: GTP binding and also this GO :0019003: GDP binding and also this GO :0019904: protein domain specific binding and also this GO :0031489: myosin V binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005525: GTP binding, this GO :0019003: GDP binding, this GO :0019904: protein domain specific binding, this GO :0031489: myosin V binding, RAB27A |
| Identity | 9766 |
| Gene | RAB27A |
| Long gene name | RAB27A, member RAS oncogene family |
| Synonyms | RAB27 RAM GS2 HsT18676 |
| Locus | 15q21, 3 |
| Discovery year | 1996-11-15 |
| GenBank acession | U38654 |
| Entrez gene record | 5873 |
| Pubmed identfication | 7592656 |
| RefSeq identity | NM_004580 NM_183236 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000131959 |
| Locus Specific Databases | RAB27Abase: Mutation registry for Griscelli syndrome, type 2 (GS2) Mutations of the Small Nucleotide-binding Protein 27a Gene LRG_96 |