Name : RAB3A, 1-220aa, Recombinant Protein
Supplier : GENWAYS BULK
Price :0
SKU : GEN2028619186
| Available sizes | 250ug:990, 50ug:330 |
| Store | store in freezer for long therm or fridge for short time storage |
| Category | Coli rec, ELISAs, e, human proteins, research antibodies |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Group | recombinants |
| Gene target | 1-220aa, Protein, RAB3A |
| Short name | 1-220aa, Recombinant Protein, RAB3A |
| Technique | E, coli recombinant proteins are , genways bulk advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Alternative name | 1-220aa, member RAS oncogene family, recombinant Protein, RAB3A |
| Alternative technique | rec |
| Alternative to gene target | ATPase binding, RAB3A and IDBG-37807 and ENSG00000105649 and 5864, RAB3A and IDBG-641746 and ENSBTAG00000010635 and 282029, Rab3a and IDBG-164008 and ENSMUSG00000031840 and 19339, member RAS oncogene family, nuclei, this GO :0001669 and acrosomal vesicle and cellular component this GO :0001671 and ATPase activator activity and molecular function this GO :0003016 and respiratory system process and biological process this GO :0003924 and GTPase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005525 and GTP binding and molecular function this GO :0005622 and intracellular and cellular component this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0006184 and GTP catabolic process and biological process this GO :0006886 and intracellular protein transport and biological process this GO :0006913 and nucleocytoplasmic transport and biological process this GO :0007005 and mitochondrion organization and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007264 and small GTPase mediated signal transduction and biological process this GO :0007268 and synaptic transmission and biological process this GO :0007269 and neurotransmitter secretion and biological process this GO :0007274 and neuromuscular synaptic transmission and biological process this GO :0007409 and axonogenesis and biological process this GO :0008021 and synaptic vesicle and cellular component this GO :0008022 and protein C-terminus binding and molecular function this GO :0009791 and post-embryonic development and biological process this GO :0014047 and glutamate secretion and biological process this GO :0015031 and protein transport and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016079 and synaptic vesicle exocytosis and biological process this GO :0016188 and synaptic vesicle maturation and biological process this GO :0017157 and regulation of exocytosis and biological process this GO :0030324 and lung development and biological process this GO :0030424 and axon and cellular component this GO :0031630 and regulation of synaptic vesicle fusion to presynaptic membrane and biological process this GO :0032781 and positive regulation of ATPase activity and biological process this GO :0043195 and terminal bouton and cellular component this GO :0043229 and intracellular organelle and cellular component this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0048790 and maintenance of presynaptic active zone structure and biological process this GO :0050975 and sensory perception of touch and biological process this GO :0051020 and GTPase binding and molecular function this GO :0051117 and ATPase binding and molecular function this GO :0051602 and response to electrical stimulus and biological process this GO :0060201 and clathrin-sculpted acetylcholine transport vesicle membrane and cellular component this GO :0060203 and clathrin-sculpted glutamate transport vesicle membrane and cellular component this GO :0061202 and clathrin-sculpted gamma-aminobutyric acid transport vesicle membrane and cellular component this GO :0070083 and clathrin-sculpted monoamine transport vesicle membrane and cellular component, this GO :0001671: ATPase activator activity, this GO :0001671: ATPase activator activity and also this GO :0003924: GTPase activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0005525: GTP binding and also this GO :0008022: protein C-terminus binding and also this GO :0051020: GTPase binding and also this GO :0051117: ATPase binding, this GO :0003924: GTPase activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005525: GTP binding, this GO :0008022: protein C-terminus binding, this GO :0051020: GTPase binding, this GO :0051117: ATPase binding, RAB3A |
| Identity | 9777 |
| Gene | RAB3A |
| Long gene name | RAB3A, member RAS oncogene family |
| Synonyms name | RAS-associated protein RAB3A |
| Locus | 19p13, 11 |
| Discovery year | 1989-06-30 |
| Entrez gene record | 5864 |
| Pubmed identfication | 2687157 7532276 |
| RefSeq identity | NM_002866 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000137378 |