Name : RAB3A (1531CT562.14.57) Monoclonal Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :281
SKU : GEN8037994716
| Long name | 14, 57) Monoclonal Antibody, RAB3A (1531CT562 |
| Also known as | 14, 57) Monoclonal Antibody, RAB3A (1531CT562 |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | RAB3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RAB3A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Monoclonal |
| Clone number | 14, 1531CT562, 57 |
| Source | This RAB3A antibody is generated from a mouse immunized with a recombinant protein |
| Gene ID number | 5864 |
| Swiss Prot | P20336 |
| Tested Applications | FCM, IF, WB |
| Recommended dilutions | FC(1:25), WB(1:2000), IF(1:25) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Could play a role in neurotransmitter release by regulating membrane flow in the nerve terminal, Involved in exocytosis by regulating a late step in synaptic vesicle fusion |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | RAB3A, Ras-related protein Rab-3A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| Gene target | 14, 57) Monoclonal, RAB3A (1531CT562 |
| Short name | 14, 57) Monoclonal Antibody, RAB3A (1531CT562 |
| Technique | Monoclonals or monoclonal antibodies, antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | member RAS oncogene family (1531CT562, 14, 57) monoclonal (Antibody to), RAB3A |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | ATPase binding, RAB3A and IDBG-37807 and ENSG00000105649 and 5864, RAB3A and IDBG-641746 and ENSBTAG00000010635 and 282029, Rab3a and IDBG-164008 and ENSMUSG00000031840 and 19339, member RAS oncogene family, nuclei, this GO :0001669 and acrosomal vesicle and cellular component this GO :0001671 and ATPase activator activity and molecular function this GO :0003016 and respiratory system process and biological process this GO :0003924 and GTPase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005525 and GTP binding and molecular function this GO :0005622 and intracellular and cellular component this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0006184 and GTP catabolic process and biological process this GO :0006886 and intracellular protein transport and biological process this GO :0006913 and nucleocytoplasmic transport and biological process this GO :0007005 and mitochondrion organization and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007264 and small GTPase mediated signal transduction and biological process this GO :0007268 and synaptic transmission and biological process this GO :0007269 and neurotransmitter secretion and biological process this GO :0007274 and neuromuscular synaptic transmission and biological process this GO :0007409 and axonogenesis and biological process this GO :0008021 and synaptic vesicle and cellular component this GO :0008022 and protein C-terminus binding and molecular function this GO :0009791 and post-embryonic development and biological process this GO :0014047 and glutamate secretion and biological process this GO :0015031 and protein transport and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016079 and synaptic vesicle exocytosis and biological process this GO :0016188 and synaptic vesicle maturation and biological process this GO :0017157 and regulation of exocytosis and biological process this GO :0030324 and lung development and biological process this GO :0030424 and axon and cellular component this GO :0031630 and regulation of synaptic vesicle fusion to presynaptic membrane and biological process this GO :0032781 and positive regulation of ATPase activity and biological process this GO :0043195 and terminal bouton and cellular component this GO :0043229 and intracellular organelle and cellular component this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0048790 and maintenance of presynaptic active zone structure and biological process this GO :0050975 and sensory perception of touch and biological process this GO :0051020 and GTPase binding and molecular function this GO :0051117 and ATPase binding and molecular function this GO :0051602 and response to electrical stimulus and biological process this GO :0060201 and clathrin-sculpted acetylcholine transport vesicle membrane and cellular component this GO :0060203 and clathrin-sculpted glutamate transport vesicle membrane and cellular component this GO :0061202 and clathrin-sculpted gamma-aminobutyric acid transport vesicle membrane and cellular component this GO :0070083 and clathrin-sculpted monoamine transport vesicle membrane and cellular component, this GO :0001671: ATPase activator activity, this GO :0001671: ATPase activator activity and also this GO :0003924: GTPase activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0005525: GTP binding and also this GO :0008022: protein C-terminus binding and also this GO :0051020: GTPase binding and also this GO :0051117: ATPase binding, this GO :0003924: GTPase activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005525: GTP binding, this GO :0008022: protein C-terminus binding, this GO :0051020: GTPase binding, this GO :0051117: ATPase binding, RAB3A |
| Identity | 9777 |
| Gene | RAB3A |
| Long gene name | RAB3A, member RAS oncogene family |
| Synonyms name | RAS-associated protein RAB3A |
| Locus | 19p13, 11 |
| Discovery year | 1989-06-30 |
| Entrez gene record | 5864 |
| Pubmed identfication | 2687157 7532276 |
| RefSeq identity | NM_002866 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000137378 |