Name : RAB6A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN1470646755
| Long name | RAB6A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | RAB6A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | RAB6A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RAB6A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human RAB6A |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Accumulating data suggests an important role for Rab proteins, At least eight members of the Rab subfamily have been identified, RAB6A or RAB6A, Rab 6, Ral/Rec and Rho/Rab subfamilies, Rap, The possibility that Rab proteins might also direct the exocytosis from secretory vesicles to the plasma membrane is supported by the observation that in yeast, The transport of newly synthesized proteins from the endoplasmic reticulum to various stacks of the Golgi complex and to secretory vesicles involves, a process that appears to involve Rab protein function, also known as RAB6B, at each stage, each of which is found at a particular stage of a membrane transport pathway, either in endocytosis or in biosynthetic protein transport, exhibit 30-60% homology with Ras p21, is a 208 amino acid protein that is ubiquitously expressed and is a member of the small GTPase superfamily, is associated with secretory vesicles, the Sec4 protein, the movement of carrier vesicles, which includes the R-Ras, which is 40% homologous to Rab proteins, The Ras-related superfamily of guanine nucleotide binding proteins |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | Oncogene RAB6, RAB6, RAB6 member RAS oncogene family, RAB6A member RAS oncogene family, RAB6A_HUMAN, RCO4 3, Rab 6, Rab GTPase, Rab6A variant 3, Ras related protein Rab 6A, GTP binding protein RAB6B |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | RAB6A |
| Short name | RAB6A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | RAB6A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9786 |
| Gene | RAB6A |
| Long gene name | RAB6A, member RAS oncogene family |
| Synonyms gene | RAB6 |
| Locus | 11q13, 4 |
| Discovery year | 1990-01-22 |
| GenBank acession | AF130986 |
| Entrez gene record | 5870 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000134308 |