Name : RAB6A Antibody, ALEXA FLUOR 488
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN6318438872
| Long name | ALEXA FLUOR 488 Conjugated, RAB6A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-RAB6A PAb ALEXA FLUOR 488 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 488, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | RAB6A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RAB6A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human RAB6A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Accumulating data suggests an important role for Rab proteins, At least eight members of the Rab subfamily have been identified, RAB6A or RAB6A, Rab 6, Ral/Rec and Rho/Rab subfamilies, Rap, The possibility that Rab proteins might also direct the exocytosis from secretory vesicles to the plasma membrane is supported by the observation that in yeast, The transport of newly synthesized proteins from the endoplasmic reticulum to various stacks of the Golgi complex and to secretory vesicles involves, a process that appears to involve Rab protein function, also known as RAB6B, at each stage, each of which is found at a particular stage of a membrane transport pathway, either in endocytosis or in biosynthetic protein transport, exhibit 30-60% homology with Ras p21, is a 208 amino acid protein that is ubiquitously expressed and is a member of the small GTPase superfamily, is associated with secretory vesicles, the Sec4 protein, the movement of carrier vesicles, which includes the R-Ras, which is 40% homologous to Rab proteins, The Ras-related superfamily of guanine nucleotide binding proteins |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 499nm/519nm |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 488 has the same range to that of fluorescein isothiocyanate (FITC), Also Alexa Fluor 488 is pH stable, As a result of this photo stability, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is distinguished in the FL1 of a FACS-Calibur or FACScan, has a very high photo stability, it has turned into an antibody for fluorescent microscopy and FACS FLOW cytometry, yet the RAB6A Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | Alexa Fluor |
| Gene target | RAB6A |
| Short name | RAB6A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 488 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 488, RAB6A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9786 |
| Gene | RAB6A |
| Long gene name | RAB6A, member RAS oncogene family |
| Synonyms gene | RAB6 |
| Locus | 11q13, 4 |
| Discovery year | 1990-01-22 |
| GenBank acession | AF130986 |
| Entrez gene record | 5870 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000134308 |