Name : RAB6A Antibody, Cy5 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN4194373363
| Long name | Cy5 Conjugated, RAB6A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | 5, Cy5 |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | RAB6A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RAB6A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human RAB6A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Accumulating data suggests an important role for Rab proteins, At least eight members of the Rab subfamily have been identified, RAB6A or RAB6A, Rab 6, Ral/Rec and Rho/Rab subfamilies, Rap, The possibility that Rab proteins might also direct the exocytosis from secretory vesicles to the plasma membrane is supported by the observation that in yeast, The transport of newly synthesized proteins from the endoplasmic reticulum to various stacks of the Golgi complex and to secretory vesicles involves, a process that appears to involve Rab protein function, also known as RAB6B, at each stage, each of which is found at a particular stage of a membrane transport pathway, either in endocytosis or in biosynthetic protein transport, exhibit 30-60% homology with Ras p21, is a 208 amino acid protein that is ubiquitously expressed and is a member of the small GTPase superfamily, is associated with secretory vesicles, the Sec4 protein, the movement of carrier vesicles, which includes the R-Ras, which is 40% homologous to Rab proteins, The Ras-related superfamily of guanine nucleotide binding proteins |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 625, 650nm/670nm |
| Properties | Cy5 antibodies are excited by the 650-nanometer wave of an argon laser and detected at a 670-nanometer captor, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | RAB6A Conjugated |
| Short name | Conjugated, RAB6A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy5 |
| Alternative name | cyanine 5 coupled, RAB6A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 9786 |
| Gene | RAB6A |
| Long gene name | RAB6A, member RAS oncogene family |
| Synonyms gene | RAB6 |
| Locus | 11q13, 4 |
| Discovery year | 1990-01-22 |
| GenBank acession | AF130986 |
| Entrez gene record | 5870 |
| Classification | RAB, member RAS oncogene GTPases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000134308 |