Name : Rat Protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A (Ppp1r1a)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1553
SKU : GEN5277975858
| Long name | Recombinant Rat Protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A (Ppp1r1a) |
| Alternative names | I-1, I-1, IPP-1, IPP-1, PP1 inhibitor 1, Protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A, Protein phosphatase inhibitor 1, protein phosphatase 1, protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A, protein phosphatase inhibitor 1, regulatory (inhibitor) subunit 1A, protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A |
| Gene name | Ppp1r1a |
| Other gene names | I-1, IPP-1, Ipp1, Ppp1r1a, Ppp1r1a |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A (Ppp1r1a) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| About | Rats , There are less rat- than mouse clones however, Rats are used to make rat monoclonal anti mouse antibodies, Rattus norvegicus are often studied in vivo as a model of human genes in Sprague-Dawley or Wistar rats, genes from rodents , of the genus  |
| Latin name | Rattus norvegicus |
| Gene target | Protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A (Ppp1r1a) |
| Short name | Protein phosphatase 1 regulatory subunit 1A (Ppp1r1a) |
| Host | Rat |
| Species | Rats, Rat |
| Alternative name | regulatory (inhibitor) functionnal sequence 1A), Rat Protein phosphatase 1 regulatory functionnal sequence 1A (protein phosphatase 1 |