Name : Recombinant Human ACVR2 / ACTRII / ACVR2A Protein (Fc Tag)
Supplier : ADV
Price :624
SKU : GEN9416833675
| Protein category | Recombinant protein |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Target | ACDVR2 / ACTRII / ACVR2A Protein |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Group | recombinants |
| Gene target | ACVR2 / ACTRII / ACVR2A Protein (Fc Tag) |
| Short name | Recombinant ACVR2 / ACTRII / ACVR2A Protein (Fc Tag) |
| Technique | E, Tags, adv advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, coli recombinant proteins are , supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | Fc Tag |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | sapiens ACVR2 / ACTRII / ACVR2A Protein (fragment c detection labelled), recombinant H |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 173 |
| Gene | ACVR2A |
| Long gene name | activin A receptor type 2A |
| Synonyms gene | ACVR2 |
| Synonyms gene name | activin A receptor, type II activin A receptor, type IIA |
| Synonyms | ACTRII |
| Locus | 2q22, 1 , 3-q23 |
| Discovery year | 1993-09-17 |
| Entrez gene record | 92 |
| Pubmed identfication | 1314589 10702675 |
| RefSeq identity | NM_001616 |
| Classification | Type 2 receptor serine/threonine kinases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000150603 |